Zrezygnuj, gdy boli cię gardło. Podrażniają i nasilają ból
Produkty, które jemy na co dzień, mogą mieć szkodliwy wpływ na gardło i przełyk. Szczególnie powinny uważać osoby, które walczą z bólem gardła spowodowanym przeziębieniem. Jakich produktów spożywczych unikać podczas infekcji?
1. Sól
Podczas infekcji powinniśmy unikać soli. Wysusza błony śluzowe, przez co dodatkowo naraża na kolejne podrażnienia. Dlatego też płukanki solankowe są odradzane podczas bólu gardła. Mogą być nieco pomocne przy bakteryjnych infekcjach, ale mają też wspomniane działanie wysuszające.
2. Pikantne przyprawy
Intensywne przyprawy jako pierwsze powinny znaleźć się na liście produktów zabronionych, gdy w naszym gardle trwa stan zapalny. Chociaż wiele z nich ma działanie bakteriobójcze, to w przypadku np. wirusowego lub alergicznego zapalenia gardła mocne przyprawy czynią więcej złego niż dobrego.
Pieprz czarny, pieprz cayenne, chilli oraz curry to dodatki, które mogą pogłębić odczuwany dyskomfort. To, co odpowiada za ich intensywny walor smakowy to kapsaicyna. Jest to związek chemiczny, który wywołuje w receptorach jamy ustnej ból, co odczuwamy jako pikantny smak.
Zależnie od stężenia kapsaicyny może to być przyjemne, rozgrzewające wrażenie w ustach albo intensywne pieczenie odbierające apetyt. Jeśli już walczymy z infekcją gardła, ostre przyprawy tylko wzmocnią dolegliwości bólowe. Powinny używać ich ze szczególną rozwagą nie tylko osoby, które walczą z objawami przeziębienia. Warto na nie uważać także wtedy, gdy zmagamy się z chorobami żołądka takimi jak choroba wrzodowa żołądka, choroba refluksowa lub nawracające, silne zgagi.
3. Przekąski
Tłustym potrawom zarzuca się obciążanie organizmu poprzez wymagający proces trawienia. Wątroba i jelita mają dużo pracy, aby uzyskać z nich energię. Dlatego też podczas infekcji - także gardłowych - odradza się spożywania ciężkich, tłustych posiłków, które są dodatkowym wyzwaniem dla organizmu walczącego z chorobą.
Tłuste posiłki mogą powodować także dyskomfort ze strony żołądka. Ich zwiększona podaż podczas antybiotykoterapii doustnej może zwiększyć ryzyko występowania biegunek i wzdęć.
Wiele ze słonych przekąsek ma twardą, chrupiącą panierkę. Chociaż wszyscy lubimy jej fakturę i stopień wypieczenia, to może ona powodować drobne urazy mechaniczne gardła, drapać je i podrażniać. A to utrudnia regenerację zajętym stanem zapalnym tkankom. Dlatego, gdy boli, najlepiej stawiać na lekkostrawną dietę ubogą w przekąski smażone na głębokim oleju.
4. Cytrusy na gardło
Wadą i zaletą cytrusów w tym przypadku jest to, że mają mnóstwo kwasów. Zaletą jest obecność witaminy C, która pomaga w walce z infekcją, wadą zaś to, że te same kwasy podrażniają gardło.
Jeśli bardzo intensywnie boli, zjedzenie soczystego grejpfruta nie jest najlepszym pomysłem. Gdy więc chcemy wzmocnić swoje ciało w walce z infekcją, sięgajmy po mniej kwaśne owoce jak gruszki, słodkie jabłka, morele czy jagody.
Kwasowość nasilająca dolegliwości bólowe dotyczy także kiszonej żywności probiotycznej. Nie tylko kwasy z cytrusów, ale także z kiszonek mogą podrażniać. Dodatkowo powodują zakwaszenie treści żołądkowej, co w przypadku choroby refluksowej jeszcze bardziej podrażnia gardło. Jeśli już nie możemy darować sobie przyjemności związanej z jedzeniem kiszonek, to sięgajmy po te mniej kwaśne, gdy boli nas gardło.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl