Źródło antyoksydantów. Chroni przed cukrzycą i chorobami serca
Fasola adzuki to gatunek mało popularny w naszym regionie, ale jest bardzo ceniona w krajach azjatyckich. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko oryginalnemu smakowi, ma także mnóstwo właściwości zdrowotnych. Dlaczego warto ją spożywać?
1. Czerwona soja pełna witamin i minerałów
Fasola adzuki przez niektórych nazywana jest czerwoną soją. Często można ją spotkać w daniach kuchni azjatyckiej. Choć istnieje co najmniej 60 jej odmian, które występują w różnych kolorach, najpopularniejsza jest ta o czerwonej barwie ziaren.
Miłośnicy bardzo ją cenią ze względu na słodkawy i orzechowy smak. Może być zamiennikiem mięsa, ale nadaje się też do deserów. Fasola adzuki staje się coraz bardziej popularna, nie tylko doskonale smakuje, ale jej spożywanie niesie ze sobą wiele korzyści.
Ten gatunek to świetne źródło antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia organizmu oraz chronią go przed chorobami, w tym nowotworowymi. Skorzystają też sercowcy i osoby, które pragną zgubić zbędne kilogramy.
Fasola adzuki to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka i błonnika pokarmowego, zawiera także całą masę witamin i minerałów korzystnych dla zdrowia. Te niepozorne ziarenka skrywają aż 29 różnych przeciwutleniaczy.
Spożycie tego gatunku fasoli dostarczy organizmowi witaminy z grupy B, witaminę A, żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź, selen i mangan. Niepozorne ziarenka również zawierają spore ilości kwasu foliowego.
2. Zalety płynące ze spożywania fasoli adzuki
Fasola adzuki jest jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów, które możemy znaleźć w żywności. Spożywanie czerwonych ziarenek poprawia trawienie, co wspomaga układ pokarmowy. Wysoka zawartość błonnika zapobiega zaparciom.
Produkt jest również doskonałym pokarmem dla dobrych bakterii jelitowych i zmniejsza stany zapalne. Azjatycka fasola również zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
To znakomity składnik diety również dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. Doskonale zaspokaja głód i zwiększa uczucie sytości, co sprzyja utracie masy ciała. Wspiera metabolizm i wzmacnia organizm.
3. Wszechstronne ziarenka do obiadu i deserów
Fasola adzuki sprawdzi się jako dodatek do obiadów lub zamiennik mięsa. Jej wykorzystanie jest wszechstronne, bo można także przygotować z niej słodkie desery – wystarczy zmiksować ją z kakao i daktylami, by otrzymać pyszną masę.
Należy jednak pamiętać, by przed gotowaniem namoczyć fasolę. Opłukane ziarna zalewamy świeżą wodą i odstawiamy na około osiem godzin. W wymienionej i posolonej lub posłodzonej wodzie ziarenka gotujemy około 45-60 minut.
Warto także dodać, że fasola adzuki świetnie sprawdzi się do zagęszczania dań na ciepło. Z myślą o takim wykorzystaniu ziarna należy zmielić na proszek i połączyć z wodą, by otrzymać odpowiednią konsystencję.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl