Zupa dla zestresowanych
Zupa, którą chcemy dzisiaj zaproponować, ma działanie uspokajające, poprawiające nastrój i łagodzące stany lękowe. Powinno się ją jak najczęściej gotować i jeść, gdy czujemy się przygnębieni, ale także wtedy, kiedy odczuwamy skutki nadmiernego stresu. Polecana jest także dzieciom z ADHD oraz takim, które często bywają rozdrażnione i niespokojne. Mowa o zupie pietruszkowej z ciecierzycą.
W diecie osób zestresowanych nie powinno zabraknąć produktów zawierających witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pozwalają one utrzymywać równowagę psychiczną, łagodzą napięcie, dodają energii i sił. Stąd bazą naszej zupy będzie cieciorka.
Drugim kluczowym składnikiem jest pietruszka – przede wszystkim jej korzeń. To warzywo, którego właściwości odżywcze i lecznicze przez wielu są niedoceniane. Nie dość, że pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego, łagodzi tzw. zespół niepokoju, objawiający się uczuciem „motyli w brzuchu”, to jeszcze zawiera niezwykły olejek eteryczny, który zawiera dwie substancje psychoaktywne o nazwie apiol i mirystycyna. Poprawiają one nastrój, działają rozluźniająca i rozweselająco.
Co ciekawe, ze względu na te właściwości olejku eterycznego z pietruszki Rosjanie już w 2011 roku wpisali warzywo na listę roślin o działaniu narkotycznym i wszelkie jej uprawy znajdują się w tym kraju pod specjalnym nadzorem. Ale spokojnie – w naszej zupie nie będzie aż tyle pietruszki, żeby należało się tym przejmować.
I jeszcze trzeci kluczowy składnik zupy antystresowej – pestki dyni. Jedno z najbogatszych źródeł magnezu, który reguluje pracę układu nerwowego. 100 g pestek z dyni zawiera 262 mg tego pierwiastka (jonów magnezu Mg2+). Dla porównania - jedna tabletka preparatu magnezowego zawiera ekwiwalent ok. 50 mg jonów magnezu Mg2+.
1. Przepis na zupę pietruszkową z ciecierzycą
- 2 -3 duże korzenie pietruszki,
- 5 czubatych łyżek ciecierzycy (namoczonej wcześniej lub gotowanej z puszki),
- 1 ziemniak średniej wielkości,
- bulion (ok. 1,5 litra),
- 3 liście laurowe,
- sól i biały pieprz do smaku,
- dowolna ilość pestek dyni,
- 1 serek topiony ok. 100 gramów,
- natka pietruszki.
Pietruszkę obieramy, kroimy w plastry, ziemniaki obieramy i kroimy w grubą kostkę. Do bulionu wrzucamy pietruszkę, ziemniaki, cieciorkę oraz liście laurowe, a następnie wszystko gotujemy przez około 45 minut. Wyjmujemy liście laurowe i całość blendujemy na gładki krem.
W małym garnuszku rozpuszczamy serek topiony z kilkoma łyżkami wody, całość wlewamy do zupy i doprawiamy. Już na talerzach posypujemy ją pestkami dyni i zieloną pietruszką.