Trwa ładowanie...

Ogranicza ryzyko chorób serca i mózgu. Koniecznie włącz do diety

Avatar placeholder
30.09.2024 17:05
Zwiększa ryzyko chorób serca i mózgu. Koniecznie wyrzuć z diety
Zwiększa ryzyko chorób serca i mózgu. Koniecznie wyrzuć z diety (Getty Images)

Badania pokazują, że to, co jemy, wpływa nie tylko na zdrowie serca, ale także na funkcje naszego mózgu. Eksperci podkreślają, że odpowiednia dieta może poprawić zdrowie mózgu na każdym etapie życia, ale też i go zniszczyć. "Zła dieta, bogata w tłuszcze nasycone, przetworzone jedzenie i cukry, może prowadzić do przyrostu masy ciała i zwiększać ryzyko chorób wpływających na zdrowie mózgu" – ostrzega dr Rebecca MacPherson.

spis treści

1. Wpływ diety na mózg

Wiele badań wskazuje, że dieta wpływa na zdolność organizmu do zapobiegania chorobom serca i udarom. Coraz więcej dowodów sugeruje, że to, co jest dobre dla serca, jest również korzystne dla mózgu. Te same czynniki ryzyka, które prowadzą do chorób serca, przyczyniają się także do choroby Alzheimera i innych form demencji.

"Wpływ odżywiania na zdrowie mózgu może rozpocząć się już od diety matki w ciąży" – mówi dr Rebecca MacPherson, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Brock w Kanadzie, cytowana przez Medicalxpress. Badania pokazują, że to, co kobieta spożywa podczas ciąży, może wpłynąć na rozwój mózgu jej dziecka.

Kwas foliowy (witamina B9) odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu płodu. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wad wrodzonych i defektów cewy nerwowej u noworodków. Kwas foliowy znajduje się w rybach (np. łosoś), warzywach liściastych, szparagach, grochu, fasoli, owocach, orzechach, jajach, produktach mlecznych, mięsie, drobiu i zbożach. Jest również składnikiem witamin prenatalnych.

Zobacz film: "Ile cukru kryje się w serkach homogenizowanych?"

2. Zła dieta zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych

Dieta matki wpływa także na zdrowie psychiczne dziecka. Badania wykazują, że kobiety spożywające dietę wysokotłuszczową podczas ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń psychicznych i behawioralnych, takich jak lęk, depresja, ADHD czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Wpływ odżywiania na rozwój mózgu trwa przez całe życie. Odpowiednia dieta może pomóc dzieciom lepiej radzić sobie w szkole, utrzymać funkcje poznawcze w dorosłości i zapobiegać demencji w starszym wieku. Niewłaściwe odżywianie w dzieciństwie i okresie dorastania może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu i funkcje poznawcze, prowadząc do gorszych wyników w nauce.

Wysokie spożycie tłustych potraw i słodzonych napojów w dzieciństwie powiązano z problemami z funkcjami wykonawczymi, takimi jak:

  • planowanie,
  • rozwiązywanie problemów,
  • adaptacja do nowych sytuacji.

W dorosłym życiu niedobór kwasów omega-3 jest związany z zaburzeniami nastroju i utratą funkcji poznawczych, podczas gdy ich wyższe spożycie poprawia pamięć, uczenie się i ogólne samopoczucie.

Eksperci zalecają skupienie się na wzorcach żywieniowych, takich jak dieta śródziemnomorska, DASH czy MIND, które są powiązane z niższym ryzykiem demencji. "Zła dieta, bogata w tłuszcze nasycone, przetworzone jedzenie i cukry, może prowadzić do przyrostu masy ciała i zwiększać ryzyko chorób wpływających na zdrowie mózgu" – ostrzega dr MacPherson.

Ale nie tylko tłusta i słodka dieta jest szkodliwa. Niektóre ryby mogą zawierać wysokie poziomy rtęci lub nitrozamin, co jest szkodliwe dla układu nerwowego, szczególnie w większych ilościach.

Ryby, na które lepiej uważać, to:

  • łosoś wędzony, ze względu na zawartość rakotwórczej nitrozoamin,
  • rekin: zawiera wysoki poziom rtęci,
  • miecznik: ryba ta również zawiera duże ilości rtęci,
  • makrela królewska: to kolejna ryba o wysokim poziomie rtęci.
  • tuńczyk - może zawierać znaczne ilości rtęci, zwłaszcza większe i starsze osobniki.

Zdrowa dieta, która wspiera serce, jest również korzystna dla mózgu. Choć zmiana nawyków żywieniowych może być trudna, budowanie zdrowych zwyczajów, jest kluczem do utrzymania zdrowia mózgu przez całe życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze