Trwa ładowanie...

Żywność, która zwiększa ryzyko śmierci. Jesz ją codziennie

Avatar placeholder
Magda Rumińska 23.01.2022 12:42
Żywność, która zwiększa ryzyko śmierci. Jesz ją codziennie
Żywność, która zwiększa ryzyko śmierci. Jesz ją codziennie (123rf.com)

Żywność wysoko przetworzona jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Mimo to pojawia się na naszym talerzu niemal codziennie. Według najnowszych badań produkty takie jak płatki śniadaniowe czy wafle ryżowe zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.

spis treści

1. Żywność wysoko przetworzona jest niezdrowa

Według badań opublikowanych w British Medical Journal, jedzenie wysoko przetworzonej żywności każdego dnia, może zwiększać ryzyko śmierci nawet o 60 proc. Produkty wysoko przetworzone zawierają duże ilości tłuszczu (w tym tłuszczów trans) i cukru, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Im więcej porcji dziennie wysoko przetworzonej żywności zjadamy, tym ryzyko wzrasta. Naukowcy z Uniwersytetu Navarra w Hiszpanii przeanalizowali nawyki żywieniowe i stan zdrowia prawie 20 000 absolwentów szkoły w latach 1999 - 2014.

Zobacz film: "Zdrowe produkty, których nie należy jeść na pusty żołądek"

Okazuje się, że osoby, które spożywają codziennie cztery porcje wysoko przetworzonej żywności, są aż 62 proc. bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, niż osoby, które jedzą mniej niż dwie porcje takiej żywności dziennie. Naukowcy uważają, że produkty wysokoprzetworzone przyczyniają się do rozwoju raka jelit i wątroby.

Może się wydawać, że ciężko jest jeść codziennie cztery porcje zakazanych produktów, ale perspektywa zmienia się, gdy dowiemy się, że na liście wysoko przetworzonych produktów znajdują się też płatki śniadaniowe, chleb tostowy czy wafle ryżowe.

Z każdym kolejnym posiłkiem złożonym z wysoko przetworzonej żywności ryzyko śmierci wzrastało o 18 proc.

2. Wysoko przetworzona żywność powoduje choroby

W innym badaniu naukowcy udowodnili, że spożywanie wysoko przetworzonej żywności zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca, a także chorób sercowo-naczyniowych. Każda dodatkowa porcja to wzrost o 13 proc. ryzyka chorób serca i o 10 proc. udaru.

Okazuje się też, że obecnie 60 proc. energii, którą dostarczamy do organizmu pochodzi właśnie z żywności wysoko przetworzonej. Warto wiedzieć, co znajduje się na tej liście.

3. Żywność wysoko przetworzona, czyli jaka?

Żywność wysoko przetworzona to taka, która zostaje poddana obróbce przemysłowej i wzbogacona o dodatkowe substancje, np. tłuszcz, cukier, sól, witaminy, konserwanty czy barwniki.

Do żywności wysoko przetworzonej, oprócz wspomnianych płatków śniadaniowych i wafli ryżowych, zaliczamy również: krakersy, chipsy, paluszki i inne słone przekąski, gotowe ciastka, herbatniki, warzywa konserwowe, a także kiełbasy, pasztety, wędliny, dania instant, sery i napoje słodzone.

To całkiem pokaźna lista i nawet przy zachowaniu zasad zdrowej diety ciężko jest uniknąć niektórych wysoko przetworzonych produktów. Jeśli chcemy na dłużej zachować zdrowie, powinniśmy jednak starać się wykluczyć je z diety i zastępować żywnością nieprzetworzoną lub przetworzoną nieznacznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze