Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

5 naukowo udowodnionych faktów na temat wegetarianizmu

Avatar placeholder
26.11.2018 08:31
5 naukowo udowodnionych faktów na temat wegetarianizmu
5 naukowo udowodnionych faktów na temat wegetarianizmu (Ilustracja / Shutterstock)

Na temat diety wegetariańskiej krąży wiele mitów. Sympatycy dań mięsnych przestrzegają przed najróżniejszymi konsekwencjami wynikającymi z rezygnacji z jedzenia befsztyków, szynek i karczków, z czym całkowicie nie zgadzają się jarosze. Co na ten temat myślą dietetycy? Jakie wady i korzyści dostrzegają w bezmięsnym jadłospisie?

spis treści

1. Utrata wagi

Zdaniem specjalistów rezygnacja z mięsa może wspomóc proces skutecznego odchudzania. Jak wynika z badań, skutkiem przejścia na wegetarianizm jest utrata masy ciała, nawet jeśli nie jest to główny cel zmiany nawyków żywieniowych. Początkowo mogą jednak pojawić się nieprzyjemne wzdęcia i gazy.W naszym organizmie znajdują się enzymy trawienne, których zadaniem jest rozłożenie białek – zarówno tych odzwierzęcych, jak i roślinnych i nie zmienia się to, kiedy przestajemy jeść mięso. Jednak  niestrawione węglowodany zawarte w roślinnych białkach zmieniają profil bytujących w jelitach bakterii. Zanim organizm przyzwyczai się do nowych lokatorów, mogą pojawić się te nieprzyjemne dolegliwości, jednak nie powinny one towarzyszyć nam zbyt długo. Aby spadek wagi był naprawdę możliwy, warto pamiętać, by wystrzegać się sięgania po większą ilość węglowodanów prostych, co, eliminując białko zwierzęce, wegetarianie czasami robią.

 

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Mniejsze ryzyko chorób serca

Obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi u wegetarian sprawiają, że o wiele rzadziej niż mięsożercy narażeni są oni na problemy z sercem
Obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi u wegetarian sprawiają, że o wiele rzadziej niż mięsożercy narażeni są oni na problemy z sercem
Jak przejść na wegetarianizm?
Jak przejść na wegetarianizm? [15 zdjęć]

Coraz więcej osób ceni sobie właściwości diety wegetariańskiej. Rzeczywiście jest bardzo zdrowa. Zawiera

zobacz galerię

Zaletą diety wegetariańskiej jest jej pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia, co potwierdziło kilka obszernych badań. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca wywołanej znacznym zwężeniem lub zamknięciem tętnic wieńcowych jest aż o 24 procent niższe u osób, w których jadłospisie nie występuje mięso.

3. Ryzyko utraty smaku

Mięso jest cennym źródłem cynku, pierwiastka, który pełni w naszym organizmie szereg ważnych funkcji, m.in. reguluje pracę układu odpornościowego, a także wpływa na prawidłowe działanie zmysłu smaku. Dlatego wegetarianie powinni dołożyć wszelkich starań, by nie narazić się na jego niedobór. Cynk znajdziemy  w takich produktach jak: fasola, orzechy, produkty pełnoziarniste czy mleczne. Należy jednak pamiętać, że jego wchłanianie może zostać zakłócone przez kwas fitynowy obecny np. w roślinach strączkowych, po które tak chętnie sięgają wegetarianie.

4. Spowolniona regeneracja mięśni

Choć budowanie masy mięśniowej może być tak samo efektywne u wegetarian, jak i u zwolenników potraw mięsnych, przedstawiciele pierwszej z grup wolniej odzyskują siły po ćwiczeniach
Choć budowanie masy mięśniowej może być tak samo efektywne u wegetarian, jak i u zwolenników potraw mięsnych, przedstawiciele pierwszej z grup wolniej odzyskują siły po ćwiczeniach

Wyłączenie z diety produktów mięsnych może negatywnie wpływać na zdolność mięśni do regeneracji po treningu. W procesie tym ważną rolę odgrywa bowiem białko i choć znajdziemy je także w artykułach roślinnych, efekty działania białka odzwierzęcego są po prostu szybciej widoczne. Po wysiłku fizycznym wegetarianie i weganie mogą jednak sięgnąć po białko w postaci płynnej, które jest efektywnie wchłaniane przez organizm. Warto przygotować sobie koktajl z mleka kokosowego, migdałowego i ryżowego, dodając do niego węglowodany w postaci świeżych owoców, aby uzupełnić jednocześnie zapasy glikogenu, który organizm wykorzystuje do odzyskania energii po ćwiczeniach.

5. Potrzeba suplementacji

Badania sugerują, że wegetarianie wcale nie muszą być narażeni na niedobory żelaza, wapnia czy witaminy B12 niezbędnej dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Do dyspozycji mają bowiem wiele produktów, które są źródłem tych cennych składników. Jeśli jednak martwimy się, że nasz organizm potrzebuje większej ich ilości, warto w porozumieniu z lekarzem zdecydować się na suplementację.

Źródło: yahoo.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze