Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Alicja Skubis

8 skutków ubocznych wyczerpującej diety cud

 Sylwia Stachura
04.03.2024 10:59
8 skutków ubocznych wyczerpującej diety cud
8 skutków ubocznych wyczerpującej diety cud (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Chcesz szybko zrzucić kilka kilogramów? Do wyboru masz wiele ekstremalnych diet, które obiecują spektakularne efekty w krótkim czasie. Większość z nich kończy się efektem jo-jo, ale nie tylko. Sprawdź, jak niszczysz swój organizm, stosując diety cud. Oto osiem najgorszych skutków ubocznych.

spis treści

1. Spowolniony metabolizm

Twoje ciało jest przyzwyczajone do regularnych posiłków, które dostarczają mu ważnych składników. Kiedy zaczynasz stosować modną dietę (zwykle opartą na eliminacji wielu grup produktów), zmniejszasz liczbę kalorii, a tym samym ilość energii. Kiedy organizm zauważa, że brakuje mu paliwa, zaczyna magazynować kalorie i zwalnia metabolizm.

Negatywne skutki odchudzania odczujesz bardzo szybko – twoje ciało zacznie magazynować tłuszcz i dodatkowo spalać mięśnie, by zapewnić sobie odpowiednią ilość energii. Spowolniony metabolizm to wolniejsze chudnięcie, dlatego lepiej nie ryzykować i nie zaczynać żadnych diet cud.

2. Huśtawki nastrojów

Restrykcyjna dieta sprawia, że jesteś bardziej podatna na gniew i wahania nastrojów
Restrykcyjna dieta sprawia, że jesteś bardziej podatna na gniew i wahania nastrojów
Zobacz film: "Czy dieta cud istnieje?"

Restrykcyjne diety, które wykluczają wiele produktów z jadłospisu, sprawiają, że tracisz pozytywne nastawienie i stajesz się przygnębiony. Wciąż martwisz się tym, co możesz, a czego nie powinieneś jeść, chodzisz głodny i czujesz się winny, kiedy ulegniesz pokusie. Takie podejście do odchudzania kończy się zmianami nastrojów, złym samopoczuciem, gniewem i zniechęceniem. Zamiast tego wybierz zdrowe odchudzanie, w trakcie którego nie musisz z niczego rezygnować, a jedynie jeść rozsądnie.

3. Problemy trawienne

Wiele modnych diet zakazuje jedzenia owoców albo produktów zbożowych – ich twórcy twierdzą, że cukier i węglowodany to twoi najwięksi wrogowie. To prawda, winę za nadwagę zwykle ponoszą właśnie te składniki, ale nie oznacza to, że należy rezygnować z nich wszystkich. Wręcz przeciwnie – w zdrowej diecie powinny znajdować się owoce oraz produkty z pełnego ziarna, ponieważ dostarczają organizmowi błonnika i witamin.

Jeśli w czasie diety pijesz tylko kefir lub jesz magiczną zupę odchudzającą, nie zapewniasz organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych. Skutki złej diety to najczęściej problemy z trawieniem, czyli bóle brzucha, nudności, zaparcia. Każda monodieta wiąże się z dolegliwościami układu pokarmowego.

Największe kłamstwa o dietach
Największe kłamstwa o dietach [11 zdjęć]

Ciągle jesteśmy bombardowani najnowszymi dietami, które rzekomo pozwolą szybko stracić na wadze. Są

zobacz galerię

4. Niedożywienie

Mikroskopijne porcje i eliminacja większości składników odżywczych może skończyć się niedożywieniem. Jeśli głodzisz się przez dłuższy czas, w twoim ciele zaczyna brakować wszystkich ważnych składników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Popularne diety zwykle każą zrezygnować z węglowodanów i tłuszczów. Owszem, na początku pewnie schudniesz, ale z czasem zaczną ci dokuczać dolegliwości związane z niedoborem substancji odżywczych. Skutki uboczne diety to najczęściej anemia, problemy ze skórą oraz brak miesiączki.

5. Osłabienie

Zmęczenie i nadmierna senność to częste efekty uboczne diety. Powód jest banalny – jesz tak mało, że brakuje ci energii, a organizm zaczyna pracować w zwolnionym tempie. Jeśli małym porcjom żywności towarzyszy bardzo duży wysiłek fizyczny, fundujesz sobie wyczerpanie. Ale to nie wszystko – cierpi nie tylko ciało, ale i psychika. Zmęczenie sprawia, że masz problemy z koncentracją, jesteś zestresowany i bardziej drażliwy.

6. Nieustanny głód

Zmiana z normalnego odżywiania na restrykcyjną dietę to szok dla twojego organizmu. Tempo metabolizmu spada, kalorie są magazynowane jako tkanka tłuszczowa, a ty wciąż jesteś głodny. Wzmożone łaknienie to oczywiście wynik zbyt małej ilości pożywienia, ale również konsekwencja nieustannego myślenia o jedzeniu.

7. Obsesja na punkcie jedzenia

Obsesyjne liczenie kalorii i ważenie produktów może świadczyć o początkach zaburzeń odżywiania
Obsesyjne liczenie kalorii i ważenie produktów może świadczyć o początkach zaburzeń odżywiania

Restrykcyjne diety sprawiają, że wiele osób skupia się wyłącznie na tym, co i w jakiej ilości może zjeść. Czytają każdą etykietę, sumują kalorie i szczegółowo analizują każdy produkt, zanim go zjedzą? Ciągłe myślenie o jedzeniu odbiera przyjemność z posiłków i może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że cierpisz na zaburzenia odżywiania.

8. Brak życia towarzyskiego

Cały wolny czas poświęcasz na liczenie kalorii i przyrządzanie potraw zgodnych z zaleceniami diety? W ten sposób skazujesz się na siedzenie w domu i wykluczenie z życia towarzyskiego. Obawiasz się wyjść na imprezę czy spotkanie z przyjaciółkami, ponieważ nie będziesz mógł swobodnie  jeść ani pić? Izolacja i skupienie wyłącznie na odchudzaniu może prowadzić do wahań nastroju, a nawet załamania nerwowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze