Antynowotworowy gwiazdor. Obniża cholesterol, chroni przed cukrzycą
Młody jęczmień zyskuje coraz większą popularność. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów o wielu właściwościach zdrowotnych. Zawiera też cenne składniki odżywcze, których na próżno szukać w innych produktach.
1. Pędy jęczmienia
W pędach jęczmienia znajdziemy witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. To także wartościowe źródło żelaza, magnezu, potasu i wapnia oraz błonnika, białka i antyoksydantów.
Na szczególną uwagę jednak zasługuje bogactwo chlorofilu. Młody jęczmień jest też doceniany ze względu na obfitość aminokwasów, w tym argininy, alaniny, tryptofanu, kwasu glutaminowego, tyrozyny oraz proliny.
Badania wykazały, że niepozorne pędy młodego jęczmienia mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Chronią też przed miażdżycą, korzystnie wpływają na poziom cukru i samopoczucie.
2. Właściwości zdrowotne
Zielony jęczmień obfituje w błonnik pokarmowy, który pomaga zwiększyć objętość kału, zapobiega biegunkom i zaparciom dzięki czemu chroni przed rakiem jelita grubego oraz wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Chlorofil dodatkowo łagodzi bóle żołądka i niestrawność.
Spożywanie pędów znacząco przyczynia się też do poprawy profilu lipidowego. W badaniach zaobserwowano, że młody jęczmień obniża poziom złego cholesterolu, a jednocześnie zwiększa stężenie frakcji HDL.
To też doskonały produkt dla diabetyków ze względu na właściwości hipoglikemiczne. Zalecany jest też przy chorobie wrzodowej układu pokarmowego - chroni błonę śluzową żołądka i przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Obfitość antyoksydantów w młodym jęczmieniu pomaga w przypadku stanów zapalnych i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z kolei chlorofil działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
3. Młody jęczmień nie dla wszystkich
Mimo wielu zalet i potencjalnych korzyści zdrowotnych, nie każdy powinien sięgać po młody jęczmień. Przede wszystkim z suplementacji powinny zrezygnować osoby uczulone na zboża, szczególnie pacjenci z celiakią.
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią i osoby przyjmujące leki, przed spożyciem pędów, powinny skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że suplementacja jest w pełni bezpieczna.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl