Trwa ładowanie...

Babka jajowata - charakterystyka i właściwości lecznicze

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.04.2024 12:36
Babka jajowata to cenne źródło rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego.
Babka jajowata to cenne źródło rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. (Adobe Stock)

Babka jajowata to cenne źródło rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Osoby, które borykają się bólem brzucha wzdęciami, zaparciami czy innymi problemami jelitowymi, powinny włączyć ją do swojego codziennego jadłospisu. Jakie witaminy i minerały zawiera babka jajowata? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej rośliny?

spis treści

1. Co to jest babka jajowata?

Babka jajowata to roślina wykazująca szereg właściwości zdrowotnych. Jej cechą charakterystyczną są owłosione liście o lancetowatym kształcie. Roślina posiada również kuliste kwiatostany koloru jasnozielonego lub jasnożółtego.

W środowisku naturalnym babka jajowata rośnie przede wszystkich na nasłonecznionych i dobrze nawodnionych terenach Hiszpanii. Uprawia się ją również w Brazylii, Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Babka jajowata zaliczana jest do roślin, które osiągają niewielkie rozmiary.

Łupiny babki jajowatej to cenne źródło fitosteroli, śluzów, olejków, cukrów, alkaloidów monoterpenowych i triterpenowych, aukubiny czy protein. Babka jajowata, dzięki swoim właściwościom posiada szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Dodawana jest do suplementów diety, zawiesin oraz kosmetyków pielęgnacyjnych i nawilżających.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

To musisz wiedzieć

2. Właściwości lecznicze babki jajowatej

Fitoterapeuci są zgodni co do tego, że najwięcej leczniczych składników znajduje się w nasionach oraz łupinach babki jajowatej. W składzie rośliny występuje błonnik pokarmowy, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i usprawnia perystaltykę jelit.

Składnik ten pomaga usunąć z organizmu nadmiar wody, toksyn oraz złogów kałowych. Występujące w łupinie babki jajowatej śluzy ułatwiają wypróżnianie. Stosowanie preparatów na bazie rośliny wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz poziomu glukozy we krwi.

Babka jajowata wykorzystywana jest w leczeniu następujących dolegliwości:

3. Stosowanie babki jajowatej

Stosowanie babki jajowatej usprawnia działanie układu pokarmowego i trawiennego. Zarówno w sklepach zielarskich jak i w Internecie dostępne są preparaty na bazie tej rośliny. Na szczególną uwagę zasługują łupiny babki jajowatej. Produkt ten należy stosować dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Pół łyżki babki jajowatej zalewamy szklanką ciepłej, przegotowanej wcześniej wody. Odstawiamy na kwadrans. Po tym czasie mikstura jest gotowa do spożycia. Podczas stosowania preparatów z babką jajowatą należy pić w ciągu dnia przynajmniej 2 litry niegazowanej wody.

4. Przeciwwskazania do stosowania babki jajowatej

Pomimo licznych właściwości leczniczych stosowanie babki jajowatej u niektórych osób może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Nie zaleca się stosować jej u osób, które borykają się z niedrożnością jelit oraz bólami brzucha niewiadomego pochodzenia.

Warto nadmienić, że stosowanie babki jajowatej może wpływać na działanie przyjmowanych leków, z tego powodu, babka jajowata nie powinna być przyjmowana w połączeniu z innymi środkami farmaceutycznymi. Produktów na bazie babki jajowatej nie powinny stosować osoby, u których wykonywana była operacja jelit.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze