Oberżyna – właściwości odżywcze, działanie zdrowotne, przygotowanie
Oberżyna to charakterystyczne fioletowe warzywo o sprężystej skórce i specyficznym smaku miąższu. Ma wiele nazw m.in. bakłażan, psianka podłużna czy gruszka miłości. Oberżyna jest członkiem rodziny roślin z gatunku psiankowatych.
1. Właściwości odżywcze oberżyny
Choć większość ludzi uważa, że to warzywo, z botanicznego punktu widzenia oberżyna jest owocem, a konkretnie jagodą. Właściwości odżywcze oberżyny w Polsce zostały zauważone już w XVI wieku, ale uprawiana była głównie jako roślina ozdobna. Obecnie oberżyna jest bardzo ceniona za smak i wartości odżywcze.
Oberżyna ma bardzo mało kalorii. 100 g oberżyny zawiera jedynie nieco ponad 20 kcal, co sprawia, że często sięgają po nią osoby odchudzające się i będące na diecie. Można powiedzieć, że oberżyna to praktycznie sama woda - składa się z niej w 90 proc, a jedynie 2 proc. to cukry.
Oberżyna to również bogate źródło potasu, wapnia i magnezu, ale również błonnika. Warto o tym pamiętać, ponieważ oberżyna zawiera go ponad dwa razy więcej niż choćby jabłko.
Niestety, oberżyna zawiera niewiele witaminy C, witaminy A i witamin z grupy B.
2. Detoksykujące działanie bakłażanu
Oberżyna jest polecana przez dietetyków ze względu na swoje działanie detoksykujące organizm. Lekarze sugerują, aby zwiększyć spożycie oberżyny podczas antybiotykoterapii.
Oberżyna zmniejsza również ryzyko chorób nowotworowych. Ma ona też korzystny pozytywny wpływ na przemianę materii i regulację poziomu cholesterolu. Ponadto, oberżyna zapobiega niektórym chorobom układu krążenia.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Oberżyna jest również istotna dla naszego zdrowia ze względu na dużą zawartość błonnika. Ma to pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, ponieważ powstrzymuje proces biosyntezy cholesterolu w wątrobie.
Duża zawartość błonnika w oberżynie może jednak spowodować dolegliwości takie jak wzdęcia i bóle brzucha.
Niestety, oberżyna ma też swoje wady. Przygotowując potrawy z oberżyną pamiętajmy, że bakłażan jest ciężkostrawny. W związku z tym nie należy podawać oberżyny dzieciom i kobietom w ciąży.
Oberżynę powinny również unikać osoby chore na reumatyzm i podagrę. Nie jest również zalecana osobom z chorymi nerkami oraz z problemami z układem pokarmowym.
ZOBACZ TAKŻE:
4. Przygotowanie gruszki miłosnej do spożycia
W Polsce oberżyna nadal nie jest tak popularna jak chociażby cukinia. Winny temu jest charakterystyczny smak oberżyny, w którym można wyczuć lekką goryczkę. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na pozbycie się tego problemu.
Warto pamiętać o tym, aby młodej oberżyny nie obierać ze skórki. Ze starszej oberżyny w łatwy sposób zerwiemy wierzchnią warstwę po upieczeniu w piekarniku albo na grillu.
Bardzo ważnym etapem przygotowania oberżyny do obróbki cieplnej jest pokrojenie jej w plastry i posolenie. Następnie należy zostawić owoc na sicie, aby puścił sok, w którym znajduje się charakterystyczna goryczka oberżyny.
Inny sposobem na pozbycie się gorzkiego posmaku jest skropienie oberżyny cytryną. Zostawiamy bakłażana na pół godziny, przepłukujemy pod bieżącą wodą i wycieramy ręcznikiem papierowym. To pozwoli pozbyć się oberżynowej goryczki.
Solenie oberżyny przed smażeniem sprawia również, że bakłażan nie wchłonie tyle oleju w czasie smażenia. W innym wypadku ten niskokaloryczny owoc zamieni się w prawdziwą, ociekającą tłuszczem, bombę kaloryczną.