Trwa ładowanie...

Bergamotka - charakterystyka, składniki, właściwości, herbata z bergamotki, olejek

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 17.04.2023 07:43
Bergamotka to zielony owoc cytrusowy, który słynie ze swojego wyjątkowego aromatu.
Bergamotka to zielony owoc cytrusowy, który słynie ze swojego wyjątkowego aromatu. (Adobe stock)

Bergamotka zawiera w swoim składzie mnóstwo witamin i substancji odżywczych. Ten zielony owoc cytrusowy słynie ze swojego wyjątkowego zapachu i od wieków wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i herbacianym. Jakie właściwości zdrowotne wykazuje? Dlaczego warto sięgnąć po herbatę bergamotkową?

spis treści

1. Co to jest bergamotka?

Bergamotka to owoc drzewa cytrusowego o nazwie Citrus bergamia, z rodziny Rutaceae. Roślina ta pochodzi z południowych Włoch, głównie z regionu Kalabrii, gdzie znajdują się jej największe plantacje.

Jak wygląda bergamotka? Owoc swoim kształtem nieco przypomina gruszkę, ale jest mniejszy i bardziej okrągły. Ma średnicę około 6-8 cm i waży zwykle od 80 do 200 g. Skórka bergamotki jest żółto-zielona, cienka i gładka, a miąższ jest żółty lub zielonkawy, soczysty i kwaśny. Wewnątrz bergamotki znajduje się kilka nasion.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Owoc posiada niezwykle charakterystyczny, intensywny zapach, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym oraz perfumeryjnym.

2. Jakie składniki odżywcze zawiera bergamotka?

Bergamotka stanowi doskonałę źródło witaminy A oraz witaminy C. W owocu cytrusowym znaleźć można również witaminy z grupy B, wapń, potas, sód, a także następujące związki: limonen, linalol, bergapten, bergamotyna oraz pineny.

3. Jak pachnie bergamotka?

Bergamotka ma bardzo charakterystyczny i intensywny zapach, który jest słodko-owocowy, cytrusowy i orzeźwiający. Zapach bergamotki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród wszystkich zapachów cytrusowych i jest często używany przez twórców perfum. Można go opisać jako mieszankę zapachu pomarańczy, grejpfrutów, cytryn i kwiatów.

4. Zdrowotne właściwości bergamotki

Bergamotka wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Posiada działanie przeciwzapalne, antyseptyczne. Skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje poziom cukru we krwi, działa uspokajająco i antydepresyjnie, wspomaga układ trawienny, wzmacnia działanie układu immunologicznego.

Nie bez powodu wykorzystuje się ją w przemyśle perfumiarskim i kosmetycznym. Zielony owoc cytrusowy ceniony jest za swoje właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, antyseptyczne. Poprawia stan skóry, zwłaszcza tłustej i trądzikowej, wykazuje działanie łagodzące na skórę podrażnioną lub opaloną. Przeciwdziała nadmiarowi wolnych rodników, zmniejsza napięcie i stres, działa przeciwutleniająco.

5. Herbata z bergamotki

Miłośnikom herbat zielony owoc cytrusowy kojarzy się z Earl Grey - czarną lub zieloną herbatą aromatyzowaną olejkiem bergamotowym. Herbata z bergamotki wykazuje liczne właściwości zdrowotne:

  • działa uspokajająco i redukuje stres,
  • wspomaga działanie układu trawiennego,
  • obniża też ciśnienie krwi i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie,
  • zapobiega próchnicy zębów oraz chorobom dziąseł,
  • przeciwdziała przeziębieniu i grypie,
  • poprawia funkcjonowanie układu krążenia,
  • wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Ponadto, herbata z bergamotki ma charakterystyczny smak i aromat, który sprawia, że jest to ulubiony napój wielu ludzi na całym świecie.

6. Jak stosować olejek z bergamotki?

Olejek z bergamotki może być stosowany na wiele różnych sposobów, zarówno w celach leczniczych jak i upiększających. Z powodzeniem ten kosmetyk można wykorzystać do masażu. Wystarczy dodać kilka kropli olejku z bergamotki do olejku jojoba, oliwy z oliwek czy olejku kokosowego, a następnie wmasować w ciało.

Kolejnym sposobem wykorzystania oleju z bergamoty jest aromaterapia. Terapia zapachem wpływa na równowagę wewnętrzną organizmu, uspokaja, odstresowuje. kropel Miłośnicy aromaterapii mogą dodać niewielką ilość olejku bergamotkowego do dyfuzora lub kąpieli. To doskonały sposób, aby się wyciszyć i zrelaksować.

Olejek z bergamotki działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego bez obaw można dodać go do swojego ulubionego kosmetyku myjącego np. peelingu lub balsamu do ciała. 2-3 krople olejku bergamotkowego należy połączyć z innym produktem kosmetycznym, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze