Chcesz schudnąć? Wyeliminuj z diety tłuszcze, a nie węglowodany!

Najnowsze badania amerykańskich naukowców przeprowadzone na Narodowym Instytucie Zdrowia wskazują, że to niezdrowe tłuszcze, a nie węglowodany proste są wrogiem naszej szczupłej sylwetki.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

9 dietetycznych pokarmów, przez które tyjesz!
9 dietetycznych pokarmów, przez które tyjesz! [9 zdjęć]

Niestety wiele produktów wieloziarnistych wcale nie powstaje z pełnego ziarna. Jest to jedynie zabieg...

zobacz galerię

1. Teoria i praktyka

Do tej pory uważano, że to właśnie wykluczenie węglowodanów prostych z diety wpływa korzystnie na utratę masy ciała i pozwala pozbyć się niechcianych wałeczków tłuszczu z ciała. Teorię potwierdzał fakt, że mniejsze ich spożycie obniża poziom insuliny we krwi, co z kolei prowadzi do likwidacji zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

– To wszystko prawda, ale wyeliminowanie tłuszczy sprawi, że pozbędziemy się większej ilości zbędnej tkanki tłuszczowej z organizmu niż w przypadku wykreślenia węglowodanów z naszej diety – komentuje dr Kevin Hall z Narodowego Instytutu Cukrzycy i Chorób Nerek w Stanach Zjednoczonych, współautor badania.

2. Trzymaj się planu!

W badaniach wzięło udział 19 osób – wszystkie z nadwagą. Początkowo stosowały dietę nieprzekraczającą 3000 kalorii dziennie, ale po pewnym czasie tę samą grupę podzielono na osoby, które ze swojej diety eliminowały albo tłuszcze, albo węglowodany. Taki sposób żywienia stosowały przez 2 tygodnie.

Zespół naukowców przeanalizował ilość tlenu oraz dwutlenku węgla wydychanego z organizmu, a także zawartość azotu w moczu uczestników badania, aby zbadać procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Wyniki opublikowane w piśmie Cell Metabolism jednoznacznie wskazały, że już po 6 dniach stosowania restrykcyjnej diety, osoby, które wyeliminowały tłuszcze straciły około 463 g tkanki tłuszczowej. To o 80 proc. więcej od osób, które pozbyły się z menu węglowodanów – te z kolei straciły jedynie 245 g.

Dr Hall nie interpretuje jednak wyników badania jednoznacznie i nie ukrywa, że w codziennych warunkach wiele osób może stracić na wadze poprzez wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów, a nie tłuszczy. Dlaczego? W wywiadzie udzielonym dla BBC News możemy przeczytać: „Najskuteczniejsza dieta to ta, która jest najbardziej odpowiednia dla ciebie, ta którą możesz stosować przez długi czas. Jeśli wolisz dietę niskotłuszczową, to wybierz ją – najlepiej zdecyduj się na jedną i trzymaj się jej”.

3. Rezultaty nie do końca pewne?

Naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Bostonie – dr Susan Roberts i Sai Das – postanowili skomentować doniesienia, które wywołały gorącą dyskusję. Lekarze uważają, że istnieje wiele badań dowodzących, że stosowanie krótkoterminowej diety o niskiej zawartości węglowodanów przynosi lepsze rezultaty, chociaż wciąż nie ma wystarczającej wiedzy, jeśli chodzi o diety długoterminowe. – Najważniejsze, co można dodać, to że są produkty będące źródłem zdrowych węglowodanów, np. z pełnego ziarna, o niskim indeksie glikemicznym, i są one dobre dla naszego organizmu – wyjaśniają.

Badania skomentowała również prof. Susan Jebb z Uniwersytetu w Oksfordzie.   – Naukowcy słusznie stwierdzili, że najważniejsze jest, aby trzymać się jednego, stałego planu żywienia. Jeśli dieta ma przynieść oczekiwane rezultaty, należy zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii i nie będzie miało większego znaczenia, czy pochodzą one z węglowodanów czy tłuszczy. Najważniejsze, żeby być wytrwałym w swoich dietetycznych postanowieniach, a nie jest to łatwe, zważywszy na czas, jaki potrzebny jest do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Naukowcy twierdzą, że z naszej diety powinniśmy wyeliminować tłuszcze, a nie węglowodany
Naukowcy twierdzą, że z naszej diety powinniśmy wyeliminować tłuszcze, a nie węglowodany (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Źródło: bbc.com

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.