Chroni DNA. Tania i silna tarcza antynowotworowa
Jesienny jadłospis warto wzbogacić czerwoną kapustą. To warzywo krzyżowe niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, znajdziemy w nim również całą masę witamin i składników odżywczych.
1. Korzyści z jedzenia czerwonej kapusty
Czerwona kapusta może być spożywana zarówno na surowo, jak i po poddaniu jej obróbce termicznej. Zawiera niewiele kalorii, w 100 g znajduje się ich około 89, a do tego zapewnia korzyści jak probiotyki.
Nierozpuszczalny błonnik z czerwonej kapusty pomaga zapobiegać zaparciom, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby uchyłkowej jelit i nowotworu jelita grubego. Może pomóc złagodzić objawy niektórych schorzeń, takich jak objawy IBS.
Czerwona kapusta zawiera witaminę C, która pobudza aktywność białych krwinek stanowiących pierwszą linię obrony układu odpornościowego. Odgrywa też ważną rolę w utrzymaniu naszych komórek w dobrym zdrowiu.
Antocyjany znajdujące się w kapuście czerwonej mają silne właściwości przeciwzapalne. Są one szczególnie ważne dla osób cierpiących na zapalenie stawów lub zmagających się z artretyzmem.
2. Warzywo o wielu właściwościach
Czerwona kapusta jest warzywem bogatym w witaminę K, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia. Dieta obfita w tę witaminę poprawia gęstość kości, zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz sprzyja prawidłowemu krzepnięciu krwi.
Dzięki przeciwutleniaczom obniżamy ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca. Kapusta czerwona chroni przed uszkodzeniami DNA oraz zapobiega degeneracji komórek.
Warzywo jest też świetnym probiotykiem. Włączenie czerwonej kapusty do diety korzystnie wpływa na układ trawienny i promuje rozwój dobrych bakterii. Pomaga też chronić przed otyłością.
Jedzenie surowej czerwonej kapusty to najlepszy sposób, aby w pełni korzystać z jej właściwości zdrowotnych. To świetna baza do sałatek, a także sprawdzi się jako dodatek do obiadu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl