Trwa ładowanie...

Co najmniej 4 powody, żeby jeść codziennie. Najbardziej znana polska kiszonka

 Karolina Rozmus
28.05.2023 09:47
Ogórki małosolne są źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B
Ogórki małosolne są źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B (Pixabay)

Nie chodzi o kapustę kiszoną, ale o ogórki małosolne. Idealny dodatek do śniadania, kiełbasy z grilla, a także przekąska dla osób na diecie. Są pełne witaminy C i minerałów i mogą sobie na nie pozwolić nawet osoby z problemami jelitowymi.

spis treści

1. Zdrowsze od kiszonych? Ta grupa skorzysta najbardziej

Czym się różnią ogórki małosolne od kiszonych? Wbrew nazwie wcale nie ilością soli, a czasem fermentacji. Małosolne za sprawą krótkiej fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego już po kilku dniach są gotowe do spożycia. Oczywiście odróżnia je także smak. Są znacznie delikatniejsze, bardziej chrupiące i delikatnie słodkie. Z uwagi na krótki czas w zalewie solankowej są również mniej słone. Dlatego mogą sobie na nie pozwolić zarówno osoby, które mają problemy jelitowe i żołądkowe, jak i osoby na diecie ograniczającej sól, np. z nadciśnieniem tętniczym. Te grupy muszą jednak pamiętać, by z ogórkami nie przesadzić. Pozostali mogą je spożywać do woli.

Ogórki małosolne mają niewiele kalorii, są też świetnym izotonikiem na letnie dni
Ogórki małosolne mają niewiele kalorii, są też świetnym izotonikiem na letnie dni (Pixabay)
Zobacz film: "Trzy dni - dwa słowa. Czego mamy chcą na Dzień Matki 2023"

Najlepiej wykonać je w domu, bo w tych sklepowych mogą się czaić niechciane dodatki, jak ocet, który przyspiesza proces fermentacji, a jednocześnie sprawia, że kiszonki są mniej wartościowe. Przygotowanie ogórków małosolnych jest bardzo proste, ale kluczem jest wybranie młodych, świeżo zebranych i jędrnych ogórków. Powinny być niewielkie i soczyście zielone, nie mogą też być zwiędłe. Dodatki to czosnek, koper i chrzan, więcej nie potrzeba. Standardowe proporcje solanki to jedna łyżka soli na jeden litr wody. Ogórki można zalać lekko ciepłym płynem, dzięki czemu ukiszą się szybciej.

2. 4 powody, by jeść ogórki małosolne

Ogórki małosolne można przygotowywać bez przerwy, przez całą wiosnę i lato. To świetny dodatek do niemal wszystkich dań, a także przekąska, którą można chrupać między posiłkami. Jakie wartości w sobie kryją?

2.1. Siła witamin i minerałów

Są źródłem witaminy C, która nie tylko korzystnie wpływa na układ immunologiczny, ale też jest silnym antyoksydantem chroniącym przed wolnymi rodnikami. Do tego ogórki małosolne zawierają witaminy z grupy B - B1, B2, B3 i B6, a także A, E i K. Spośród minerałów w ogórkach znajdziemy magnez, wapń, fosfor i potas.

2.2. Zaspokoją głód i wesprą odchudzanie

W 100 g ogórków małosolnych jest zaledwie 11 kcal, dlatego wszyscy dbający o sylwetkę mogą je chrupać bez wyrzutów sumienia. To jednak nie wszystko, ponieważ ogórki są cennym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, reguluje poziom cholesterolu we krwi i zapewnia uczucie sytości na dłużej.

2.3. Kocha je mikrobiom jelitowy

Bakterie kwasu mlekowego, które w procesie fermentacji rozkładają cukry proste, mają pozytywny wpływ na pracę jelit i różnorodność mikrobiomu. Szereg badań dowodzi, że dieta bogata w probiotyki może łagodzić dolegliwości układu pokarmowego, wspierać odporność, a nawet chronić przed rozwojem nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego.

2.4. Na ciśnienie i układ nerwowy

Warto wiedzieć, że są zasobne w acetylocholinę, która ma wpływ na regulację ciśnienia krwi. Wraz z potasem i magnezem sprawiają, że ogórki mogą wspierać serce oraz chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto dzięki witaminom z grupy B i magnezowi pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze