Co najmniej 4 powody, żeby jeść codziennie. Najbardziej znana polska kiszonka
Nie chodzi o kapustę kiszoną, ale o ogórki małosolne. Idealny dodatek do śniadania, kiełbasy z grilla, a także przekąska dla osób na diecie. Są pełne witaminy C i minerałów i mogą sobie na nie pozwolić nawet osoby z problemami jelitowymi.
1. Zdrowsze od kiszonych? Ta grupa skorzysta najbardziej
Czym się różnią ogórki małosolne od kiszonych? Wbrew nazwie wcale nie ilością soli, a czasem fermentacji. Małosolne za sprawą krótkiej fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego już po kilku dniach są gotowe do spożycia. Oczywiście odróżnia je także smak. Są znacznie delikatniejsze, bardziej chrupiące i delikatnie słodkie. Z uwagi na krótki czas w zalewie solankowej są również mniej słone. Dlatego mogą sobie na nie pozwolić zarówno osoby, które mają problemy jelitowe i żołądkowe, jak i osoby na diecie ograniczającej sól, np. z nadciśnieniem tętniczym. Te grupy muszą jednak pamiętać, by z ogórkami nie przesadzić. Pozostali mogą je spożywać do woli.
Najlepiej wykonać je w domu, bo w tych sklepowych mogą się czaić niechciane dodatki, jak ocet, który przyspiesza proces fermentacji, a jednocześnie sprawia, że kiszonki są mniej wartościowe. Przygotowanie ogórków małosolnych jest bardzo proste, ale kluczem jest wybranie młodych, świeżo zebranych i jędrnych ogórków. Powinny być niewielkie i soczyście zielone, nie mogą też być zwiędłe. Dodatki to czosnek, koper i chrzan, więcej nie potrzeba. Standardowe proporcje solanki to jedna łyżka soli na jeden litr wody. Ogórki można zalać lekko ciepłym płynem, dzięki czemu ukiszą się szybciej.
2. 4 powody, by jeść ogórki małosolne
Ogórki małosolne można przygotowywać bez przerwy, przez całą wiosnę i lato. To świetny dodatek do niemal wszystkich dań, a także przekąska, którą można chrupać między posiłkami. Jakie wartości w sobie kryją?
2.1. Siła witamin i minerałów
Są źródłem witaminy C, która nie tylko korzystnie wpływa na układ immunologiczny, ale też jest silnym antyoksydantem chroniącym przed wolnymi rodnikami. Do tego ogórki małosolne zawierają witaminy z grupy B - B1, B2, B3 i B6, a także A, E i K. Spośród minerałów w ogórkach znajdziemy magnez, wapń, fosfor i potas.
2.2. Zaspokoją głód i wesprą odchudzanie
W 100 g ogórków małosolnych jest zaledwie 11 kcal, dlatego wszyscy dbający o sylwetkę mogą je chrupać bez wyrzutów sumienia. To jednak nie wszystko, ponieważ ogórki są cennym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, reguluje poziom cholesterolu we krwi i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
2.3. Kocha je mikrobiom jelitowy
Bakterie kwasu mlekowego, które w procesie fermentacji rozkładają cukry proste, mają pozytywny wpływ na pracę jelit i różnorodność mikrobiomu. Szereg badań dowodzi, że dieta bogata w probiotyki może łagodzić dolegliwości układu pokarmowego, wspierać odporność, a nawet chronić przed rozwojem nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego.
2.4. Na ciśnienie i układ nerwowy
Warto wiedzieć, że są zasobne w acetylocholinę, która ma wpływ na regulację ciśnienia krwi. Wraz z potasem i magnezem sprawiają, że ogórki mogą wspierać serce oraz chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto dzięki witaminom z grupy B i magnezowi pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl