Chroni przed rakiem żołądka. Blokuje rozwój komórek nowotworowych
American Cancer Society podkreśla znaczenie diety w profilaktyce zachorowań na raka żołądka. Eksperci nie mają wątpliwości, że nawyki żywieniowe i tryb życia mogą zwiększać ryzyko rozwoju wielu typów nowotworów. Co robić, by nie zachorować?
1. Dietą w raka
Liczba zachorowań na raka żołądka w ostatnich latach wyraźnie spadła. W Polsce liczba nowych przypadków zmniejszyła się w ciągu czterech dekad niemal trzykrotnie. Nowotwór ten najczęściej jest diagnozowany u mężczyzn (dwa razy częściej niż u kobiet) po 55. roku życia.
Dokładne przyczyny rozwoju raka żołądka nie są jasne, wskazuje się m.in. na predyspozycje genetyczne, palenie papierosów oraz przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Eksperci z Centrum Onkologii w Południowej Kalifornii podkreślają znaczenie odpowiedniej diety w profilaktyce nowotworów przewodu pokarmowego. Podkreślają, że produkty bogate w przeciwutleniacze mogą hamować wzrost komórek raka żołądka.
2. Co jeść, żeby nie zachorować na raka żołądka?
Warzywa cebulowe
Do grupy warzyw cebulowych tzw. Allium zaliczają się cebula, czosnek, por i szczypiorek. Wszystkie są tanią i prawdziwą skarbnicą związków bioaktywnych, witamin i minerałów. Warzywa cebulowe zawierają alliksynę, kwercetynę i związki siarkowe, które pomagają spowolnić produkcję komórek nowotworowych poprzez ograniczenia stanu zapalnego.
Cebula zawiera wysokie stężenie związków o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, które również zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.
Kurkuma
Kurkuma to jeden z najsilniejszych naturalnych związków antyrakowych zawartych w pożywieniu. Kurkuma zawiera kurkuminę, która ma działanie przeciwzapalne i regenerujące komórki. Zaobserwowano, że ta substancja pomaga łagodzić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej. Badania opublikowane przez American Society Microbiology wykazały, że kurkumina hamuje rozwój kilkudziesięciu szczepów Helicobacter pylori, która jest wiązana z zachorowaniami na raka żołądka.
Witamina C i E
Wykazano, że zarówno witamina C, jak i E neutralizują wolne rodniki w organizmie, dzięki czemu hamują uszkadzanie lipidów, białek, węglowodanów i kwasów nukleinowych, z których zbudowane są komórki naszego organizmu. W przypadku witaminy C wykazano ponadto, że chroni przed tworzeniem się mutagennych N‑nitrozozwiązków poprzez blokowanie przemiany azotanów do rakotwórczych nitrozoamin.
Grzyby
Wykazano, że grzyby, dzięki zawartości beta-glukanu, wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu, aktywując komórki odpornościowe w walce z komórkami nowotworowymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl