Trwa ładowanie...

Co można jeść w Wielki Piątek? Ścisły post nie obowiązuje każdego

 Paula Komendarczuk
29.03.2024 07:01
Post w Wielki Piątek. Czy jednodniowa głodówka wyjdzie na zdrowie?
Post w Wielki Piątek. Czy jednodniowa głodówka wyjdzie na zdrowie? (Getty Images)

Wielki Post to okres przygotowania do świąt wielkanocnych, który polega na powstrzymywaniu się od spożywania określonych pokarmów. Jest to czas wymagający zmian w diecie, który przypomina post przerywany lub jednodniową głodówkę. Jak wpływa na zdrowie?

spis treści

1. Co jeść w Wielki Piątek?

W Kościele katolickim Wielki Tydzień kończy okres Wielkiego Postu, prowadząc do Wielkiej Niedzieli, znanej także jako Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Post stanowi duchowe przygotowanie do najważniejszego święta dla katolików, jakim jest Wielkanoc, poprzez modlitwę, post i jałmużnę.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, który dotyczy wszystkich dorosłych katolików między 18. a 60. rokiem życia. Natomiast powstrzymanie się od spożycia mięsa jest zalecane dla osób powyżej 14. roku życia. W Wielki Piątek dozwolone jest jedzenie ryb i owoców morza, jaj, nabiału, kasz, zbóż, warzyw i owoców.

2. Jednodniowy post

Post katolicki ma przede wszystkim wymiar duchowy i ma na celu oczyszczenie nie tylko ciała, lecz także umysłu i duszy. Niemniej jednak dla wielu osób stanowi również motywację do zadbania o zdrowie.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

W tym kontekście Wielki Piątek przypomina post jednodniowy, który polega na jakościowym i ilościowym ograniczeniu pożywienia przez dobę raz na tydzień, miesiąc lub okresowo. W tym czasie zaleca się wyłącznie picie płynów, takich jak woda, herbata ziołowa i owocowa.

Inną popularną metodą ograniczania spożywanych pokarmów jest post przerywany, znany również jako dieta IF (Intermittent Fasting). Polega na jedzeniu posiłków w określonym oknie czasowym, metoda 16:8 zakłada 16-godzinny post, po którym następuje 8-godzinne okno żywieniowe. W czasie głodówki należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, przyjmując jedynie niesłodzone płyny, takie jak woda, herbata czy napary ziołowe.

3. Wpływ postu na zdrowie

Można przeprowadzać post od czasu do czasu, ale nie należy tego robić zbyt radykalnie, np. przestając jeść z dnia na dzień.

Zaleca się kilkudniowe przejście na dietę lekkostrawną, zwiększenie spożycia warzyw surowych lub gotowanych oraz zrezygnowanie z mięsa i produktów wysokoprzetworzonych.

Okresowa głodówka może przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Jest to sposób oczyszczenia organizmu, szczególnie układu pokarmowego, z toksyn i zbędnych substancji.

Dodatkowo głodówka może wspomagać proces trawienia oraz przyspieszyć metabolizm. Zapobiega też problemom z zaparciami i biegunkami, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, co przekłada się na lepsze samopoczucie i uczucie lekkości. Nie bez znaczenia jest również poprawa jakości snu.

W dzisiejszych czasach, gdzie dostęp do żywności jest niemal nieograniczony, jesteśmy narażeni na nadmierne spożycie żywności. Wiele osób poszukuje szybkich metod redukcji wagi, jednodniowa głodówka wydaje się być atrakcyjną opcją.

Bardziej skutecznym podejściem będzie jednak wprowadzenie trwałych zmian w codziennej diecie.

Radykalne lub zbyt długie głodówki, szczególnie bez odpowiedniego przygotowania, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, powodując bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, wahania nastroju i obniżone samopoczucie.

W trakcie głodówki ważne jest spożywanie dużej ilości wody (około 3 litrów dziennie), unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak spacery, joga czy słuchanie muzyki.

Osoby chore oraz dzieci nie są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznego postu religijnego. Podobnie post dietetyczny nie jest zalecany dla osób poniżej 18. roku życia, ciężarnych i karmiących piersią kobiet, seniorów oraz pacjentów z chorobami tarczycy, cukrzycą lub nowotworem.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze