Trwa ładowanie...

Czy ty też sądzisz, że to dobra alternatywa? Oto dlaczego nie należy słodzić kawy miodem

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 31.01.2022 11:39
Czy ty też sądzisz, że to dobra alternatywa? Oto dlaczego nie należy słodzić kawy miodem
Czy ty też sądzisz, że to dobra alternatywa? Oto dlaczego nie należy słodzić kawy miodem (Getty Images)

Fani kawy lub słodkiej herbaty z pewnością wpadli choć raz na pomysł, by cukier zastąpić zdrowszą alternatywą. Najlepiej miodem, który jest przeciwzapalny, leczy wrzody, a nawet obniża ciśnienie krwi. Jednak dietetycy mówią wprost: nie słodź kawy miodem. Dlaczego?

spis treści

1. Właściwości miodu

Popularność miodu w ostatnich latach wzrosła. Nic dziwnego, nauka ma coraz więcej dowodów na to, że miód ma wiele właściwości zdrowotnych. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, może leczyć biegunki (zimny, rozcieńczony z wodą) lub wspierać rytm wypróżnień (na ciepło, rozpuszczony w szklance wody), chroni serce, poprawia pracę układu nerwowego.

Jednocześnie jest słodki, ale w przeciwieństwie do cukru – bogaty w cenne mikroelementy, jak żelazo, potas, wapń czy tak rzadkie pierwiastki jak molibden, kobalt i mangan. Do tego zawiera witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, oraz witaminy C i A.

Zobacz film: "Jak rozpoznać dobry miód?"

Jest też smaczny – kto nie lubi herbaty osłodzonej miodem z plasterkiem cytryny? Również kawa z miodem wydaje się świetnym wyborem – i smacznym, i zdrowym.

Czy na pewno jednak miód może tu być alternatywą dla cukru?

2. Kawa z miodem czy kawa z cukrem?

Słodzenie miodem nie jest zdrowe
Słodzenie miodem nie jest zdrowe (Getty Images)

Odpowiedź brzmi: nie. Nie bez powodu miód jest tak smaczny – w zaledwie dwóch łyżeczkach miodu (ok. 40 kcal) jest aż 12 g cukru. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukier powinien stanowić ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania. Czyli dla osoby spożywającej średnio 2000 kcal dziennie będzie to 200 kcal pochodzących z węglowodanów (równowartość 10 łyżeczek cukru). A przecież słodycz znajduje się nie tylko w cukrze czy miodzie dodawanym do kawy, ale też w wielu innych produktach spożywczych.

Może się okazać, że pijąc codziennie kilka filiżanek kawy słodzonej miodem, bardzo szybko przekroczymy dobowy limit.

Miód zawiera też duże ilości fruktozy, a metabolizm tego cukru przebiega inaczej niż metabolizm glukozy. Nadmiar fruktozy jest przekształcany bezpośrednio w kwasy tłuszczowe, co może negatywnie wpłynąć na gospodarkę lipidową organizmu.

Może jednak wartości odżywcze i bogactwo mikroskładników byłyby jakimś wytłumaczeniem dla jednej małej czarnej z miodem?

3. Słodzenie kawy miodem a temperatura

Okazuje się, że również nie. Każdy, kto słodzi miodem kawę lub herbatę, może zapomnieć o właściwościach zdrowotnych miodu.

Miód traci wszystkie swoje cenne właściwości w temperaturze stosunkowo niewysokiej – już w 45 stopniach Celsjusza. Zachodzi wówczas proces denaturacji białek, a miód traci enzymy odpowiedzialne za działanie antybakteryjne. Również witamina C jest wrażliwa na temperaturę.

To jednak nie wszystko. Badania wykazały, że podgrzewanie miodu może mieć nawet działanie szkodliwe.Nakarmione podgrzanym miodem pszczoły giną natychmiast. Przyczyną jest toksyczność słodkiego przysmaku – podgrzewanie miodu uwalnia duże ilości szkodliwego dla zdrowia 5-hydrometylofurfural (HMF).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze