Dla mózgu nie ma nic lepszego. Neurony kochają te 3 produkty
Choroby dementywne dotykają 55 mln osób na całym świecie. Epidemii można zapobiec m.in. za sprawą zdrowego trybu życia. Neurolog wyjaśnia, że w diecie dla mózgu kluczowe są szczególnie trzy produkty.
1. Choruje 55 mln osób. Nieodwracalnie uszkadza mózg
Doktor Michael Gaeta rozmawiał na TikToku z Robertem Love, neurologiem, który specjalizuje się w chorobie Alzheimera. Na całym świecie choroba ta jest problemem 15 do 25 mln osób, a łącznie 55 mln osób mierzy się ze schorzeniami otępiennymi. To też siódma przyczyna zgonów na świecie i zarazem jedna z głównych przyczyn trwałej niepełnosprawności.
Eksperci przewidują, że na przestrzeni dekad chorych będzie przybywać. Mimo postępu naukowego badaczom wciąż nie udało się wynaleźć leku, który cofałby zmiany w mózgu odpowiadające za demencję. Dlatego też tak ważne jest zapobieganie chorobie, zanim się pojawi. Niektórych czynników ryzyka rozwoju demencji nie sposób uniknąć, inne natomiast można ograniczyć.
Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za demencję odpowiada:
- wiek powyżej 65. r. ż.,
- nadciśnienie,
- wysoki poziom cukru we krwi (cukrzyca),
- nadwaga lub otyłość,
- palenie papierosów
- nadmierna ilość alkoholu,
- brak aktywności fizycznej,
- społeczna izolacja i depresja.
2. 3 produkty, które rekomenduje neurolog. Mózg je kocha
Dr Gaeta wyjaśnia, że także dieta ma kluczowy wpływ na mózg. Co neurony szczególnie lubią? To przede wszystkim tłuste ryby morskie, będące źródłem kwasów omega-3, takich jak EPA i DHA, które mogą być "niezwykle pomocne dla mózgu". Badania wskazują, że wysokie spożycie kwasów omega-3 może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera bądź atrofii mózgu nawet o dziesięć do 30 proc.
Lekarz wyjaśnia, że demencji sprzyjają również zaburzenia krążenia w mózgu.
- Zatem produkty poprawiające mikrokrążenie usprawniają funkcjonowanie mózgu - dodaje i zwraca uwagę, że do takich superfoods zalicza się owoce jagodowe. Badania wskazują, że są źródłem polifenoli, zwłaszcza antocyjanów kluczowych dla zdrowia mózgu.
Zdrowa dieta, w której nie brakuje kwasów omega-3 oraz owoców jagodowych zmniejszają ryzyko otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy typu 2, które są czynnikami ryzyka demencji. Trzeci produkt, którego nie powinno zdaniem neurologa zabraknąć w diecie, to gorzka czekolada.
Badanie, które ukazało się na łamach "Hypertension", dowiodło, że zaledwie siedem gramów czekolady dziennie poprawia funkcjonowanie mózgu już po 30 minutach od spożycia.
- Nie potrzebujesz całego batonika dziennie, ale wystarczy około 20 gramów - zaleca neurolog.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl