Dieta locavore - zasady, zalety, jak przejść na dietę locavore
Dieta locavore to trend żywieniowy, który staje się popularny na całym świecie. Jest to nurt, zachęcający do kupowania i spożywania lokalnych, ekologicznych produktów. Dieta locavore ma wiele zalet, jest korzystna zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Czym charakteryzuje się dieta locavore i jakie są jej założenia?
1. Co to jest dieta locavore?
Dieta locavore to nowytrend żywieniowy, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Jego podstawowym założeniem jest kupowanie sezonowych, lokalnych i ekologicznych produktów żywieniowych.
Dieta ta wspiera rodzime rolnictwo, lokalne firmy oraz dbałość o środowisko. Locavore wynika ze świadomości, że owoce i warzywa z innych krajów muszą pokonać bardzo długą drogą, zanim trafią do naszych sklepów.
Generuje to ogromne koszty, związane z transportem oraz przyczynia się do wzrostu poziomu zanieczyszczeń środowiska. Dodatkowo produkty te muszą być zakonserwowane wieloma środkami, by przetrwały podróż i nadawały się do spożycia.
Z tego względu zagraniczne owoce i warzywa są mniej zdrowe niż te z polskich zbiorów. Dieta locavore podkreśla również, że sezonowość w sposobie żywienia jest bardzo korzystna, ponieważ umożliwia dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
2. Zasady diety locavore
Założenia diety locavore są bardzo proste i łatwe do zapamiętania. Zgodnie z tym trendem, powinniśmy kupować i spożywać produkty sezonowe od lokalnych producentów.
Przede wszystkim warto zrezygnować z nabywania w supermarkecie warzyw, owoców, jaj, mięsa czy nabiału. Warto zwrócić uwagę, by wybierane przez nas produkty nie musiały być długo transportowe, najlepiej by pochodziły z miejsca oddalonego o maksymalnie 160 kilometrów.
3. Zalety diety locavore
Dieta oparta na sezonowych produktach jest bardzo zdrowa i wartościowa dla naszego organizmu. Za sprawą locavore zmieniamy nasz jadłospis kilkukrotnie w ciągu roku, w związku z czym spożywamy różne witaminy i składniki mineralne.
Dzięki temu nie grozi nam ani niedobór ani nadmiar substancji odżywczych. Dodatkowo mamy większą świadomość tego, co faktycznie jemy. Bez problemu możemy uzyskać informacje od producenta o sposobie upraw czy stosowanych nawozach.
Dieta locavore wspiera również lokalnych rolników i producentów, pozytywnie oddziałując na gospodarkę regionu i kraju. Regularni klienci przyczyniają się również do zwiększenia produkcji i zatrudnienia nowych osób.
Ponadto żywność kupowana od najbliższych producentów rzadko jest pakowana w plastikowe opakowania, co ma pozytywny wpływ na środowisko.
Podobnie jak brak konieczności transportu z drugiego końca świata, co zmniejsza emisję CO2 Dodatkowo istnieje mniejsze ryzyko, że produkty się popsują i będzie konieczne ich wyrzucenie.
4. Jak przejść na dietę locavore?
Rozpoczęcie diety locavore może nie być proste, zwłaszcza ze względów logistycznych. Może zdarzyć się, że u jednego sprzedawcy niemożliwe jest kupienie wszystkich, poszukiwanych przez nas produktów spożywczych. Nie każdy oferuje jednocześnie owoce, warzywa, jajka, nabiał i mięso.
Znalezienie rolnika lub producenta, który oferuje zdrową żywność bez konserwantów w przystępnych cenach, również może zająć trochę czasu.
Warto udać się na lokalny targ lub rynek i tam poszukać interesujących nas produktów. Można kupić je u jednej osoby lub u kilku różnych producentów.
Można również skorzystać z internetu, by znaleźć więcej informacji na temat lokalnych sprzedawców. Dodatkowo w niektórych miastach możliwe jest zamówienie sprawdzonych, ekologicznych produktów przez strony internetowe.