Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Dieta po operacji jelita grubego

Dieta po operacji jelita grubego
Dieta po operacji jelita grubego (Zdjęcie autorstwa John Herschell / CC BY-SA 2.0)

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości, zarówno niegroźnych polipów, jak i raka. Jelito grube jest bardzo długie i usunięcie jego niewielkiego fragmentu nie wpłynie na jego funkcjonowanie. Biorąc jednak pod uwagę, iż operacja ta jest ingerencją chirurgiczną w obrębie przewodu pokarmowego, okres rekonwalescencji będzie wymagał odpowiedniej diety. Bezpośrednio po operacji, przez ok. 7 dni, pokarmy podawane są dożylnie. Po tym okresie stopniowo wprowadzana jest doustna dieta płynna i jeżeli jest ona dobrze tolerowana przez pacjenta, można powoli wprowadzać pokarmy stałe. Do diety wprowadzane są pokarmy niskotłuszczowe i bogate w błonnik. Należy ograniczyć spożywanie soli, cukrów, tłuszczów i konserwantów. W diecie po operacji jelita grubego ważne jest także ciągłe nawadnianie organizmu.

Po operacji jelita grubego pacjent powinien zachować dietę płynną. Następnie można wprowadzać pokarmy lekkostrawne i rozmiękczone, rozdrobnione, takie jak zupy, jogurty, owsianki, budynie itp. Jeżeli jelito zacznie tolerować dany pokarm, dieta może być bardziej urozmaicona. Pacjent może powoli wracać do normalnego odżywiania, jednak należy zachować pewne zasady. Posiłki muszą być zjadane w małych ilościach, ale częściej. W diecie powinno być jak najmniej produktów ciężkostrawnych i tłustych, za to sporo błonnika. Zaleca się sięgać po owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, a także chude mięso i ryby. Z diety należy wyeliminować alkohol, papierosy i duże ilości cukru. Pacjent powinien zadbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów w ciągu dnia w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Zaleca się pić około 1,5–2 l wody/dzień.

1. Dieta stosowana bezpośrednio po operacji jelita grubego

Pacjent po operacji jelita grubego zazwyczaj pozostaje w szpitalu około tygodnia, a czas ten uzależniony jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Przez ten czas nie ma możliwości doustnego przyjmowania płynów i pokarmów – stosowane jest odżywianie dożylne i poprzez zgłębnik nosowo-żołądkowy. Gdy stan pacjenta się poprawi, lekarz zadecyduje o usunięciu zgłębnika żołądkowego. Od tej chwili chory będzie mógł pić wodę.

Jeśli jelita będą sobie bez problemu radziły z tą dietą, stopniowo dojdą do niej kolejne płyny: słaba herbata, soki, bulion (dieta płynna). Jeśli chory po operacji jelita grubego dobrze toleruje płyny, po kilku dniach można do jego diety wprowadzić miękkie i lekkostrawne pokarmy stałe. Mogą to być budynie, koktajle mleczne, ryż, kremy, owsianka, jogurty i zupy na bazie śmietany. Produkty te przygotują jelita na twardsze pokarmy. Jeśli organizm będzie je dobrze znosił, pacjent może wrócić do normalnej diety. Należy bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Płynna dieta. Czy jest dobra dla każdego?"

2. Jaką dietę stosować po operacji jelita grubego?

Nawet w momencie, gdy lekarz zezwoli na normalną dietę, chory powinien pamiętać, że jego jelita wciąż się goją i nie należy ich zmuszać do zbyt ciężkiej pracy. Przede wszystkim nie należy jeść zbyt dużo na raz. Warto z początku zrezygnować z warzyw liściastych i produktów powodujących gazy. Jeśli organizm źle reaguje na nową dietę, należy na jakiś czas wrócić do diety płynnej. Najważniejszymi zasadami diety po operacji jelita grubego jest rezygnowanie z tłuszczów i wprowadzenie do jadłospisu pokarmów bogatych w błonnik. Często po operacjach układu pokarmowego, a więc także po operacji jelita grubego, stosowana jest dieta śródziemnomorska, opierająca się głównie na spożyciu m. in. warzyw, owoców, sałatek tego typu, oliwy i tłuszczów roślinnych, bogatych w kwasy omega-3. Wskazane produkty to między innymi:

  • owoce;
  • warzywa;
  • pieczywo pełnoziarniste;
  • płatki zbożowe;
  • brązowy ryż;
  • drób;
  • ryby;
  • chude mięso.

Należy unikać cukrów prostych i rafinowanych, soli, konserwantów i tłuszczów.

Po operacji jelita grubego powinna być stosowana dieta lekkostrawna i łatwo tolerowana przez organizm. Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie organizmu i zrezygnować ze smażonych potraw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze