Dieta Scandi Sense – zasady, zalety, kalorie i odchudzanie
Dieta Scandi Sense została opracowana przez Suzy Wengel. Na czym polega? Nie bez powodu ten sposób żywienia nazywa się najprostszą dietą świata. Zgodnie z jej założeniami każdy posiłek powinien składać się z czterech garści jedzenia: białka, węglowodanów i warzyw oraz niewielkiej ilości tłuszczu. Jakie są efekty i zalety tej diety?
1. Co to jest dieta Scandi Sense?
Dieta Scandi Sense jest nazywana najprostszą dietą świata. Jej autorką jest Suzy Wengel, duńska dietetyczka, prezes firmy biotechnologicznej i promotorka zdrowego odżywiania jako sposobu na utratę wagi.
Swój sposób na odchudzanie, ale i zdrowe odżywianie opisała w książce „ The Scandi Sense Diet”. Dzięki wymyślonemu przez siebie sposobowi żywienia schudła 40 kilogramów.
Nazwa Scandi Sense inspirowana jest pojęciem „zdrowego rozsądku” . W tej diecie to pojęcie kluczowe zarówno w odniesieniu do składu, jak i ilości jedzenia, które wybieramy. Jej założeniem jest dążenie do równowagi składników odżywczych i utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi przez cały dzień.
Specjaliści są zdania, że sekretem popularności Scandi Sense jest jej prostota. Tak naprawdę bowiem jej istotą jest jedzenie z umiarem i przestrzeganie zasad zdrowej oraz zbilansowanej diety. Jej jadłospis opiera się na zdrowej, pełnowartościowej żywności, takiej jak warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białka, zdrowe tłuszcze i nabiał. Głównym celem jest ograniczenie spożycia żywności przetworzonej.
W przeciwieństwie do innych rodzajów nowoczesnych diet, dieta Scandi Sense polega na odmierzaniu pokarmu za pomocą rąk, a nie wagi lub miarki. Ten sposób żywienia oznacza także brak liczenia kalorii lub ważenia porcji jedzenia.
2. Zasady diety Scandi Sense
Scandi Sense nie jest gotowym planem diety, ale kilkoma prostymi zasadami, według których należy żyć. Na czym polega najprostsza dieta świata? Jej zasady są proste. Kluczowe jest:
- spożywanie zdrowej żywności oraz unikanie przetworzonej żywności,
- jedzenie trzech posiłków dziennie,
- skład posiłku. Każdy musi być kompozycją warzyw, białka, węglowodanów i tłuszczu,
- każdy posiłek powinien składać się z czterech garści jedzenia: jednej garści białka (mięsa, ryby, jajek), jednej węglowodanów (ryżu, ziemniaków, makaronu, chleba lub garść owoców) i dwóch warzyw oraz łyżki tłuszczu (oliwy z oliwek, masła lub awokado).
Jak wygląda 4-garściowy posiłek „Scandi Sense”. Wiele inspiracji można znaleźć na Instagramie pod hashtagiem #sensekost. W sieci można także znaleźć filmy autorki diety.
3. Zalety diety Scandi Sense
Dieta Scandi Sense ma swoje plusy. Jest prosta, nie trzeba też liczyć kalorii (ograniczyć je może skupianie się na odpowiedniej wielkości porcji). Jej plusem jest także elastyczność. Można na przykład wymieniać garści między posiłkami. Jeśli podczas pierwszego posiłku została pominięta garść węglowodanów, można ją dodać potem do drugiego posiłku.
Ponadto plan żywieniowy Suzy Wengel dopuszcza odpusty, w tym alkohol i smakołyki. Regułą jest spożywanie dwóch z trzech posiłków dziennie w zgodzie z modelem. Nie ma listy zakazanych składników. Dozwolone są wszystkie produkty. Najważniejsze, by je konsumować z umiarem i rozwagą.
4. Najprostsza dieta – kalorie i odchudzanie
Czy odchudzanie ze Scandi Sense jest możliwe? Tak. Chociaż nie liczy się kalorii, które dana osoba spożywa na tej diecie, specjaliści szacują, że kobiety przyjmują około 1 500 kalorii, a mężczyźni około 2 000 kalorii dziennie.
Z założenia dieta Scandi Sense wymusza spożywanie zdrowej żywności w stosunkowo niedużej ilości. Jednak chcąc schudnąć i czuć się dobrze, warto pamiętać o kilku kwestiach.
Zjedzenie garści boczku nie jest tym samym, co spożycie garści piersi z kurczaka (tylko dlatego, że mieści się w dłoni). Należy wybierać najzdrowsze produkty i dania.
Warto także mieć na uwadze, że nie wszystkie tłuszcze są takie same, stąd zamiast margaryny czy masła lepiej wybierać tłuszcze, które są zdrowych dla serca. To na przykład oliwa z oliwek czy awokado.
Podobnie jest z węglowodanami. O wiele więcej korzyści dla zdrowia przyniesie zjedzenie brązowego ryżu czy pełnoziarnistego makaronu niż makaronu z białej, oczyszczonej bąki czy tradycyjnego, białego ryżu.
5. Dieta Scandi Sense - przeciwwskazania
Scandi Sense w swych założeniach ma być dietą odpowiednią dla każdego, bez względu na wzrost i wagę, dlatego jest bardziej stylem życia. Jest przy tym bezpieczna, ale tylko dla zdrowych osób dorosłych.
Sposób żywienia wykreowany przez Suzy Wengel nie jest zalecany dla wszystkich, zwłaszcza dzieci i osób starszych, a także osób z niedoborami żywieniowymi. Ludzie zmagający się ze schorzeniami przewlekłymi, na przykład cukrzycą, powinni zasięgnąć porady lekarza.