Trwa ładowanie...

Dla trzustki nie ma nic lepszego. Chroni przed rakiem, zmniejsza ryzyko cukrzycy

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 05.11.2023 19:47
W trosce o zdrowie trzustki zamiast mięsa warto wybierać tofu
W trosce o zdrowie trzustki zamiast mięsa warto wybierać tofu (Getty Images)

Trzustka, choć swymi rozmiarami nie imponuje i waży zaledwie około 100 gramów, to spełnia w ludzkim organizmie funkcje kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego oraz hormonalnego. To jednak nie wszystko, gdyż trzustka odgrywa również znaczącą rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Jak wspierać jej prawidłowe funkcjonowanie? Najlepiej zacząć od diety.

spis treści

1. Jak dieta może pomóc w dbaniu o zdrowie trzustki?

Każda dolegliwość związana z trzustką może doprowadzić do tymczasowego osłabienia funkcji tego organu lub trwałego uszczerbku na jego sprawności.

Mimo to, dobrze zbalansowana dieta stanowi skuteczne narzędzie profilaktyczne, chroniące trzustkę przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

1.1. Czosnek

Mocarna siła czosnku opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych oraz zdolności pobudzania procesów trawiennych.

Czosnek w znaczący sposób wspiera prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Głównie poprzez redukcję stężenia glukozy we krwi, co w efekcie stymuluje trzustkę do zintensyfikowania produkcji insuliny.

W świetle wyników licznych badań naukowych, związki obecne w czosnku mogą pomóc nam zminimalizować ryzyko zachorowania na raka trzustki. Eksperci od żywienia zalecają włączenie do codziennej diety co najmniej dwóch ząbków czosnku, które można dodać do jednego z posiłków.

Osoby zmagające się z problemem przewlekłego zapalenia trzustki powinny jednak pominąć ten składnik w swoim menu, ponieważ czosnek ma również właściwości wzdymające.

1.2. Cytryna

Regularne jedzenie cytryny prowadzi do poprawy odporności organizmu. Produkt ten, podobnie jak kiwi, stymuluje produkcję enzymów trawiennych, które zapewniają zdrową pracę trzustki.

1.3. Warzywa z rodziny kapustowatych

Pod nazwą warzywa kapustne kryją się takie produkty jak brokuły, brukselka, kalafior, jarmuż, kalarepa oraz różne odmiany kapusty. Charakteryzują się one niską kalorycznością, przy jednoczesnej bogatej zawartości składników odżywczych.

W związku z tym jest to grupa produktów, które powinno się włączyć do diety, zanim pojawią się poważne komplikacje związane z pracą trzustki. W przypadku już istniejącej choroby tego organu, sugerowana jest dieta lekkostrawna, która powinna ograniczać spożycie produktów powodujących wzdęcia, jak na przykład kapusta.

1.4. Oregano

Zioła takie jak oregano są istotnym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy. Badania dowiodły, że oregano ma zdolność do hamowania działania amylazy trzustkowej - enzymu trawiennego uczestniczącego w procesach degradacji dostarczanych organizmowi z pożywieniem substancji - na związki łatwo przyswajalne przez nasze ciało.

Dodatkowo oregano obniża poziom glukozy we krwi, co oznacza, że może pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia cukrzycy.

1.5. Alternatywa dla mięsa - tofu

Tofu znane również jako ser sojowy, jest doskonałym zamiennikiem mięsa, szczególnie dla osób dbających o wartości odżywcze spożywanych produktów. Jest bogate w białko, ale posiada zdecydowanie mniej tłuszczu niż wieprzowina, której nadmierne spożycie może prowadzić do niepożądanych podrażnień trzustki.

Jak wynika z badań, spożywanie Tofu sprzyja regeneracji przewodu pokarmowego, a także wzmacnia trzustkę i chroni ją przed uszkodzeniami. Co więcej, dietetycy polecają ten produkt osobom zmagającym się z chorobami trzustki, w tym zapaleniem trzustki.

1.6. Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego

Zakres właściwości zdrowotnych mniszka lekarskiego jest naprawdę szeroki, ale warto szczególnie podkreślić jego pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie trzustki.

Napar z mniszka lekarskiego poprzez stymulację produkcji soków trawiennych ułatwia procesy trawienne i przeciwdziała zaleganiu toksyn w jelitach. Najnowsze badania naukowe sugerują, że ekstrakt z liści mniszka może przynosić ulgę osobom cierpiącym na zapalenie trzustki, pomagając zredukować stan zapalny i obrzęk.

Posiadasz ciekawe informacje, zdjęcia lub nagrania wideo? Zapraszamy do podzielenia się nimi z nami poprzez nasz portal dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze