Dodaj do diety. Tej witaminy boi się rak
Eksperci alarmują, że rak jelita grubego atakuje coraz młodsze pokolenia. Winne używki, siedzący tryb życia, a przede wszystkim sposób odżywiania. By uniknąć raka, kluczowe jest zastąpienie diety opartej na produktach wysokoprzetworzonych produktami zdrowymi, o minimalnym stopniu przetworzenia. Sekretem jest także obecność pewnej witaminy.
1. "Cichy zabójca". Rak jelita grubego
Rak jelita grubego to choroba, która jest często określana mianem "cichego zabójcy". Wynika to z faktu, że nowotwór przez wiele lat może rozwijać się niezauważenie lub dawać objawy, które mogą być mylące.
Wśród najczęściej występujących symptomów tej choroby można wymienić takie jak:
- zaparcia,
- biegunki,
- zmianę rytmu wypróżnień,
- obecność krwi w stolcu,
- nagłą utratę masy ciała,
- bóle brzucha,
- nudności,
- anemię,
- zmianę wyglądu stolców.
Niestety, bardzo często zdarza się, że gdy objawy zaczynają się pojawiać, rak jelita grubego jest już w zaawansowanym stadium.
Wśród czynników ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu zalicza się wiek. Zagrożenie rakiem jelita grubego zaczyna wzrastać po 45. roku życia u kobiet oraz po 35. u mężczyzn. Lekarze zauważają jednak, że z roku na rok chorują coraz młodsze osoby. Ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest również wyższe u osób palących papierosy, unikających aktywności fizycznej oraz tych, których dieta jest bogata w produkty odzwierzęce i żywność wysokoprzetworzoną. Nie można też zapominać o uwarunkowaniach genetycznych, które również mają wpływ na ryzyko zachorowania.
2. Chcesz uniknąć raka? Pamiętaj o diecie
Jednakże okazuje się, że istnieją pewne metody, które mogą pomóc nam zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten groźny nowotwór. Jedną z nich jest stosowanie odpowiedniej diety. Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z USA, które zostało niedawno opublikowane, wskazują, że dieta bogata w kwas foliowy może znacząco obniżać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Ekspertka, na którą powołuje się artykuł, odwołuje się do wyników badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition". W latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęto akcję wzbogacania w kwas foliowy, który jest syntetyczną formą witaminy B9, produktów zbożowych. Głównym celem tej akcji było zapobiegnięcie niedoborom tej witaminy u ciężarnych kobiet.
W 1995 roku przeprowadzono w USA ankietę wśród prawie pół miliona dorosłych osób. Na podstawie jej wyników obliczono dawkę kwasu foliowego, którą każdy uczestnik badania dostarczał do swojego organizmu. Przez następne dziesięć lat monitorowano ankietowanych i zbierano informacje dotyczące zachorowania na raka jelita grubego wśród badanych. Okazało się, że osoby, które przyjmowały co najmniej 900 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, miały niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż osoby, które spożywały mniej niż 200 mikrogramów witaminy dziennie.
Do najcenniejszych źródeł kwasu foliowego zaliczamy takie produkty jak:
- żółtka jaj,
- zielone warzywa liściaste,
- pomidory,
- buraki,
- orzechy,
- fasolę,
- soczewicę.
Według aktualnych rekomendacji zaleca się spożywanie 400 mikrogramów tej witaminy dziennie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl