Dodaj do kawy, zupy, gulaszu. Zapobiega zakrzepicy, hamuje głód, pomaga schudnąć
Gałka muszkatołowa ma wielu zastosowań, a mimo to nie jest zbyt popularna. Warto jednak poznać jej zastosowanie i właściwości zdrowotne, ponieważ ta niepozorna przyprawa ma niezwykły wpływ na nasz organizm.
1. Wszechstronna przyprawa
Gałka muszkatołowa świetnie sprawdzi się zarówno w klasycznych potrawach, jak i tych słodkich. Pasuje do gulaszu, ale wzbogaci też smak musu czekoladowego, więc sposobów na jej wykorzystanie jest naprawdę wiele.
Przede wszystkim przyprawa ma jednak bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, a jej właściwości są naprawdę zaskakujące. W gałce muszkatołowej znajduje się mnóstwo cennych składników.
Mirystycyna jest głównym składnikiem przyprawy i odpowiada za charakterystyczny smak i zapach. W nadmiarze może być jednak szkodliwa, warto więc zachować umiar. Inną ważną substancją jest elemycyna.
Gałka muszkatołowa zawiera olejki eteryczne jak eugenol i safrol, a także flawonoidy, witaminy z grupy B oraz niewielkie ilości wapnia, magnezu, żelaza, potasu, cynku i fosfor.
2. Właściwości gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa charakteryzuje się silnym smakiem i intensywnym aromatem. Przyprawa działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, pomaga rozprawić się ze stresem, a do tego wspiera układ nerwowy i trawienny.
Dzięki obecności eugenolu gałka muszkatołowa stymuluje wydzielanie soku trawiennego, więc sprawdzi się na przejedzenie. Ponadto działa wiatropędnie, a jej przeciwzapalne właściwości chronią przed uszkodzeniami błony śluzowej żołądka i rozwojem wrzodów.
Gałka muszkatołowa wspiera także utratę wagi - skutecznie zmniejsza apetyt, tłumi głód i przyspiesza metabolizm. Z kolei zawarte w przyprawie olejki eteryczne działają przeciwbólowo.
Regularne stosowanie przyprawy zmniejsza lepkość krwi, co pomaga zapobiegać zakrzepom. Gałka muszkatołowa korzystnie wpływa także na układ nerwowy - wykazuje działanie przeciwdepresyjne, łagodzi stres i poprawia samopoczucie.
3. Do czego można ją wykorzystać?
Choć spożywanie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, z gałką muszkatołową nie należy przesadzać. Mirystycyna w dużych ilościach może być groźna dla zdrowia i powodować uszkodzenia wątroby.
Spożycie przyprawy w nadmiarze może wywołać szereg skutków ubocznych, jak niepokój, zaburzenia orientacji i omamy. Podczas kulinarnego stosowania nie powinniśmy się jednak tym martwić.
Do czego wykorzystać gałkę muszkatołową? Szczypta świetnie sprawdzi się w kawie lub kakao. Przyprawę warto też wypróbować w daniach z ziemniakami lub dynią, dodać do zupy i gulaszu. Doskonale też sprawdza się w jesiennych ciastach.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl