Trwa ładowanie...

Domowa cytrynówka – przepisy na nalewki z cytryny

 Katarzyna Kurek
07.07.2022 16:31
Domowa cytrynówka doskonale rozgrzewa i dobrze smakuje
Domowa cytrynówka doskonale rozgrzewa i dobrze smakuje (Adobe Stock)

Domowa cytrynówka to napój wykonany na bazie alkoholu, cytryn i innych dodatków. Jest bardzo smaczna, ale posiada także wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Jest to świetny trunek na imprezę rodzinną, czy letniego grilla. Jak zrobić domowe limoncello? Kiedy sięgać po nalewkę z cytryny i miodu?

spis treści

1. Co to jest domowa cytrynówka?

Domowa cytrynówka to jeden z bardziej popularnych smakowych trunków. Wyróżnia się prostym składem, pięknym aromatem oraz intensywnym, lekko kwaśnym smakiem. Wzorem dla polskiej cytrynówki jest włoski likier Limoncello.

Przepisów na domową nalewkę cytrynówkę jest bardzo wiele. Wszystkie jednak opierają się na dwóch głównych składnikach, jakimi są cytryny oraz alkohol.

Zobacz film: "Witamina C. Skutki jej przedawkowania są zaskakujące"

2. Jakie właściwości ma nalewka cytrynowa?

Nalewka cytrynowa z miodem ma nie tylko walory smakowe, ale także lecznicze. Z uwagi na swój skład, doskonale rozgrzewa. Dlatego też wiele osób sięga po cytrynówkę z miodem w okresie jesienno-zimowym.

Wódka cytrynówka działa także korzystnie na przemianę materii, przyspiesza trawienie i oczyszczanie organizmu. Sok z cytryny to także cenne źródło witaminy C, która doskonale wspomaga działanie układu odpornościowego.

3. Najlepsze cytrynówki – przepisy

Jak zrobić cytrynówkę? Istnieje wiele bardzo dobrych przepisów na domową wódkę cytrynową. Proporcje składników, zwłaszcza ilość cytryn i cukru, zależą od indywidualnych preferencji smakowych. Także wybór najlepszego alkoholu jest kwestią indywidualną.

Na czym można zrobić cytrynówkę? Otóż robi się cytrynówki na bimbrze, cytrynówki na wódce oraz cytrynówki na spirytusie.

3.1. Przepis na cytrynówkę na miodzie i spirytusie

Przepis na cytrynówkę z miodem jest bardzo prosty. Szybka cytrynówka ze spirytusu sprawdzi się zarówno w czasie towarzyskich spotkań, jak i podczas chłodnych wieczorów. Jak zrobić cytrynówkę ze spirytusu? Nalewkę z cytryny na spirytusie robi się bardzo szybko.

Do jej przygotowania potrzebne są:

  • spirytus 0,5 l,
  • pół szklanki płynnego miodu,
  • 5 cytryn,
  • 1 l wody,
  • pół szklanki cukru.

Sposób przygotowania:

Jak zrobić nalewkę cytrynową na spirytusie? Zaczynamy od umycia i dokładnego wyszorowania cytryn. Następnie należy je sparzyć wrzątkiem. Żółtą skórkę (bez białej otoczki) ścieramy na tarce o cienkich oczkach, zalewamy spirytusem i odstawiamy przynajmniej na 24 godziny. Jak rozrobić spirytus z miodem?

Podgrzewamy cukier z wodą, mieszamy aż się rozpuści. Kiedy mikstura ostygnie, dodajemy wyciśnięty z cytryn sok i płynny miód. Po upływie 24 godzin łączymy ze sobą przecedzone mieszanki, dokładnie mieszamy i przelewamy do butelek. Nalewka cytrynowa z miodem na spirytusie nadaje się do spożycia po upływie kilku dni.

3.2. Przepis na cytrynówkę z bimbru

Cytrynówkę można przygotować też na bazie domowego bimbru. Jak zrobić cytrynówkę z bimbru? Jak wygląda przepis?

Szybką cytrynówkę z bimbru przygotujesz z kilku składników:

  • 6 cytryn,
  • 1 litr bimbru,
  • pół litra wody,
  • 2,5-3 szklanki cukru.

Sposób przygotowania:

Cytryny myjemy, szorujemy, sparzamy i cienko obieramy (skórki powinny być bez białej otoczki). Wrzucamy do dużego słoja, zalewamy bimbrem. Odstawiamy na 24 godziny.

Z przepołowionych cytryn wyciskamy sok. Łączymy go z wodą i cukrem, miksturę podgrzewamy i mieszamy do chwili, kiedy to cukier zupełnie się rozpuści. Po upływie 24 godzin mieszamy ze sobą przecedzone mikstury, przelewamy do butelki i odstawiamy.

3.3. Cytrynówka na wódce

Wódka z miodem i cytryną to kolejny sposób na domową cytrynówkę. Przepis niewiele różni się od poprzednich. Do przygotowania trunku niezbędne są:

  • pół litra wódki,
  • 6 dużych cytryn,
  • szklanka wody,
  • 3/4 szklanki płynnego miodu,
  • 1/3 szklanki cukru.

Sposób przygotowania:

Z umytych i sparzonych cytryn obieramy skórkę (bez białej otoczki), a następnie zalewamy ją wódką i pozostawiamy w słoiku na jeden dzień. Cukier rozpuszczamy z wodą, podgrzewając w rondelku, a potem dodajemy miód oraz wyciśnięty z cytryn sok.

Po dobie łączymy przecedzoną zawartość obu słojów. Przelewamy do butelki i odstawiamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze