Trwa ładowanie...

Polacy się objadają. Ryzyko raka rośnie z każdym kęsem

Avatar placeholder
10.02.2024 11:35
Polacy się objadają, a nie wiedzą o konsekwencjach. Z każdym kęsem rośnie ryzyko nowotworów
Polacy się objadają, a nie wiedzą o konsekwencjach. Z każdym kęsem rośnie ryzyko nowotworów (Getty Images / Instagram)

Wysokoprzetworzona żywność otacza nas z każdej strony. Kusi na sklepowych półkach, a brak czasu na przygotowanie posiłków ze świeżych produktów sprawia, że często po nią sięgamy. Taka dieta poważnie jednak odbija się na naszym zdrowiu.

spis treści

1. Rakotwórcza dieta

Ultraprzetworzona żywność (ang. ultra-processed food, UPF) często charakteryzuje się niską zawartością składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik czy przeciwutleniacze.

Pełno w niej za to cukru, soli i tłuszczu oraz dodatków chemicznych, takie jak konserwanty, barwniki, substancje słodzące, wzmacniacze smaku czy substancje stabilizujące. Często też zawiera niskiej jakości składniki.

Problem w tym, że UPF są dostępne w każdym sklepie, a słodziki i sztuczne konserwanty na dobre zagościły w naszej diecie. Często spożywamy takie produkty, choć nie jesteśmy tego nawet świadomi.

Zobacz film: "Żywność wysoko przetworzona"

"To o wiele za łatwe być na "diecie UPF", ponieważ sklepowe półki są wypełnione takimi produktami. Bardzo łatwo jest wpaść w ich pułapkę. Nie ma tu prostego rozwiązania, niestety. Wymaga to silnej woli i współpracy ze strony rządu, aby zająć się tym typem żywności" - zauważa dr Eleanor Bryant, psycholożka żywienia z University of Bradford.

Badania z londyńskiego Imperial College pokazują, że każde zwiększenie procentowego udziału wysokoprzetworzonej żywności w diecie o 10 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór o 2 proc.

Najczęściej dotyczy to nowotworów mózgu i jajników. Głównym powodem tego zjawiska jest zawartość cukru oraz różnorodnych substancji dodanych do tego typu produktów spożywczych, które mają potencjał rakotwórczy.

2. Wysokoprzetworzona a przetworzona żywność

Warto zauważyć, że żywność przetworzona to jeszcze nie żywność ultraprzetworzona. Choć łatwo się w tej klasyfikacji pogubić, przetworzone produkty to takie, które zostały poddane pewnym procesom, by poprawić ich przydatność do spożycia.

Natomiast żywność ultraprzetworzona to produkty, które przeszły znacznie bardziej skomplikowane procesy przetwarzania - zazwyczaj używa się dodatków chemicznych i technik przemysłowych, aby uzyskać gotowy produkt.

Przykłady żywności przetworzonej to mrożone warzywa, owoce w puszkach, chleb czy ser, podczas gdy żywność ultraprzetworzona obejmuje produkty typu fast food, gotowe dania (jak np. pierogi, krokiety), przekąski wysokokaloryczne i słodzone napoje.

UPF obejmuje produkty, które przeszły intensywny proces przetwarzania fabrycznego, często zawierający dodatek substancji chemicznych, konserwantów, barwników, aromatów czy wzmacniaczy smaku.

Długość listy składników na opakowaniu produktu często świadczy o stopniu przetworzenia. Zazwyczaj im więcej dodatków w produkcie, tym bardziej produkt jest przetworzony.

Warto pamiętać, że oprócz listy składników, stopień przetworzenia zależy także od obróbki termicznej. Dlatego produkty, które zostały upieczone, zamrożone, a następnie wymagają ponownego podgrzania, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze