Polacy się objadają. Ryzyko raka rośnie z każdym kęsem
Wysokoprzetworzona żywność otacza nas z każdej strony. Kusi na sklepowych półkach, a brak czasu na przygotowanie posiłków ze świeżych produktów sprawia, że często po nią sięgamy. Taka dieta poważnie jednak odbija się na naszym zdrowiu.
1. Rakotwórcza dieta
Ultraprzetworzona żywność (ang. ultra-processed food, UPF) często charakteryzuje się niską zawartością składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik czy przeciwutleniacze.
Pełno w niej za to cukru, soli i tłuszczu oraz dodatków chemicznych, takie jak konserwanty, barwniki, substancje słodzące, wzmacniacze smaku czy substancje stabilizujące. Często też zawiera niskiej jakości składniki.
Problem w tym, że UPF są dostępne w każdym sklepie, a słodziki i sztuczne konserwanty na dobre zagościły w naszej diecie. Często spożywamy takie produkty, choć nie jesteśmy tego nawet świadomi.
"To o wiele za łatwe być na "diecie UPF", ponieważ sklepowe półki są wypełnione takimi produktami. Bardzo łatwo jest wpaść w ich pułapkę. Nie ma tu prostego rozwiązania, niestety. Wymaga to silnej woli i współpracy ze strony rządu, aby zająć się tym typem żywności" - zauważa dr Eleanor Bryant, psycholożka żywienia z University of Bradford.
Badania z londyńskiego Imperial College pokazują, że każde zwiększenie procentowego udziału wysokoprzetworzonej żywności w diecie o 10 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór o 2 proc.
Najczęściej dotyczy to nowotworów mózgu i jajników. Głównym powodem tego zjawiska jest zawartość cukru oraz różnorodnych substancji dodanych do tego typu produktów spożywczych, które mają potencjał rakotwórczy.
2. Wysokoprzetworzona a przetworzona żywność
Warto zauważyć, że żywność przetworzona to jeszcze nie żywność ultraprzetworzona. Choć łatwo się w tej klasyfikacji pogubić, przetworzone produkty to takie, które zostały poddane pewnym procesom, by poprawić ich przydatność do spożycia.
Natomiast żywność ultraprzetworzona to produkty, które przeszły znacznie bardziej skomplikowane procesy przetwarzania - zazwyczaj używa się dodatków chemicznych i technik przemysłowych, aby uzyskać gotowy produkt.
Przykłady żywności przetworzonej to mrożone warzywa, owoce w puszkach, chleb czy ser, podczas gdy żywność ultraprzetworzona obejmuje produkty typu fast food, gotowe dania (jak np. pierogi, krokiety), przekąski wysokokaloryczne i słodzone napoje.
UPF obejmuje produkty, które przeszły intensywny proces przetwarzania fabrycznego, często zawierający dodatek substancji chemicznych, konserwantów, barwników, aromatów czy wzmacniaczy smaku.
Długość listy składników na opakowaniu produktu często świadczy o stopniu przetworzenia. Zazwyczaj im więcej dodatków w produkcie, tym bardziej produkt jest przetworzony.
Warto pamiętać, że oprócz listy składników, stopień przetworzenia zależy także od obróbki termicznej. Dlatego produkty, które zostały upieczone, zamrożone, a następnie wymagają ponownego podgrzania, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl