Trwa ładowanie...

Dwa groźne pierwiastki w żywności. Polski onkolog ostrzega już od dawna

Avatar placeholder
07.07.2024 14:57
Zjadasz go codziennie. Toksyczny pierwiastek w żywności
Zjadasz go codziennie. Toksyczny pierwiastek w żywności (Getty Images)

Toksyczne pierwiastki obecne w żywności mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu, zwiększając ryzyko niektórych chorób. Na jakie produkty trzeba uważać?

spis treści

1. Wszechobecny kadm

Kadm kumuluje się w glebie oraz atmosferze. W związku z tym bez problemu może trafiać do żywności. Z gleby może być absorbowany nawet do 70 proc. produktów, z kolei z powietrza - do 30 proc..

Choć jest rzadko spotykany, to należy do najbardziej toksycznych metali ciężkich. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wpisała go na listę substancji, które są groźne nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Wysokie stężenia kadmu w organizmie mogą skutkować ciężkim zatruciem, które może zakończyć się śmiercią.

Narażenie na ten pierwiastek przyczynia się do stresu oksydacyjnego, a to z kolei sprzyja rozwojowi nowotworów.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
Narażenie na kadm może się wiązać m.in. ze zbyt częstym jedzeniem tofu
Narażenie na kadm może się wiązać m.in. ze zbyt częstym jedzeniem tofu (Getty Images)

W grę wchodzi także większe ryzyko osteoporozy i krzywicy. Ponadto kadm ułatwia również formowanie się blaszki miażdżycowej, która z kolei może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych.

Z podwyższonym ryzykiem ekspozycji na kadm może się wiązać zbyt częste jedzenie takich produktów jak:

  • płatki śniadaniowe,
  • podroby,
  • tofu,
  • warzywa liściaste.

Jeśli wybieramy te produkty, to warto sięgać po te ekologiczne. Dzięki temu zawartość kadmu w naszych ulubionych przysmakach będzie znacznie niższa.

2. Truje większość Polek

Niebezpieczny jest także arsen. Onkolog prof. Jan Lubiński z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie alarmował wręcz, że może nim być zatruta większość Polek.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców ze Szczecina są alarmujące.

- Stężenie arsenu, które przekracza bezpieczne dla zdrowia normy, czyli powyżej 0,6 mikrogramów na litr krwi, ma ponad 70 proc. Polek. To jest bardzo silnie związane ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór. Przy najwyższych stężeniach to ryzyko jest dziesięciokrotnie wyższe niż u kobiet, które mają bezpieczny poziom arsenu - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Badania zostały opublikowane jeszcze w 2020 roku i objęły 1,7 tys. kobiet.

Onkolog podkreślił, że wyniki są szokujące ze względu na skalę, ale o kancerogennych właściwościach arsenu wciąż niewiele się mówi.

- Jest on wszechobecny i regularnie dostarczany do organizmu ze skażoną chemią żywnością lub wodą. Można go znaleźć między innymi w ryżu, rybach morskich i owocach morza, a także warzywach i owocach pochodzących z nieekologicznych upraw, gdzie stosowane są środki ochrony roślin - tłumaczył onkolog.

Dotychczas naukowcy przebadali już ponad 3 tysiące kobiet, a wyniki dotyczące rakotwórczego wpływu arsenu niestety cały czas się potwierdzają. Chodzi przede wszystkim o większe ryzyko rozwoju raka piersi, ale także innych typów nowotworów np. raka jajnika czy płuc.

Co ciekawe, ta zależność dotyczy tylko kobiet. U mężczyzn nie obserwuje się takiej tendencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze