Trwa ładowanie...

Dwukrotnie zwiększa ryzyko chorób serca. Unikaj jak ognia

Avatar placeholder
05.10.2023 16:28
Podwaja ryzyko chorób serca dwukrotnie. Ogranicz spożycie jednego składnika, by poprawić zdrowie
Podwaja ryzyko chorób serca dwukrotnie. Ogranicz spożycie jednego składnika, by poprawić zdrowie (Getty Images)

Dieta ma ogromne znacznie dla naszego zdrowia. Warto więc wykluczyć z jadłospisu tłuszcze trans, czyli częściowo utwardzone oleje o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

spis treści

1. Odpowiadają za stany zapalne

Sztuczne tłuszcze trans powodują dysfunkcje w organizmie na poziomie komórkowym, sprzyjają otyłości i insulinooporności oraz podwajają ryzyko chorób serca. Znajdziemy je w wielu produktach, warto więc zwracać uwagę na etykiety.

CDC szacuje, że ograniczenie tłuszczów trans mogłoby zapobiec 7 tys. zgonów rocznie z powodu chorób serca oraz nawet 20 tys. zawałom serca. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest unikanie ich.

Nadmiar tłuszczów trans wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. Jednocześnie w naszej diecie brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, które pobudzają wytwarzanie przez organizm związków przeciwzapalnych.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dieta bogata w tłuszcze trans i uboga w omega-3 przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego, który odgrywa główną rolę w rozwoju chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych.

2. Jak unikać tłuszczów trans?

Najwięcej tłuszczów trans znajduje się w przetworzonej żywności. Często można je znaleźć w produktach, w których w ogólne byśmy się ich nie spodziewali. Najczęściej występują w:

  • fast foodach,
  • daniach typu instant,
  • twardych margarynach,
  • wyrobach cukierniczych,
  • czekoladzie,
  • czipsach ziemniaczanych,
  • serkach topionych,
  • majonezie,
  • lodach.

Trudno całkowicie wyeliminować z diety tłuszcze trans. Warto jednak zapewnić organizmowi równowagę. W kuchni używaj zamienników bogatych w jednonienasycone lub naturalne nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak tłoczona na zimno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia lub nierafinowany olej kokosowy.

Unikaj też przetworzonej żywności i gotowych dań. Staraj się sięgać po pełnowartościową żywność i szukaj produktów z dobrym składem. Jednocześnie pamiętaj, by zwiększyć poziom kwasów omega-3.

Znajdziesz je w rybach, oleju lnianym, rydzowym, rzepakowym i sojowym. Całkiem sporo omega-3 znajduje się także w siemieniu lnianym i nasionach chia. Możesz też zdecydować się na suplementację.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze