Dwukrotnie zwiększa ryzyko chorób serca. Unikaj jak ognia
Dieta ma ogromne znacznie dla naszego zdrowia. Warto więc wykluczyć z jadłospisu tłuszcze trans, czyli częściowo utwardzone oleje o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
1. Odpowiadają za stany zapalne
Sztuczne tłuszcze trans powodują dysfunkcje w organizmie na poziomie komórkowym, sprzyjają otyłości i insulinooporności oraz podwajają ryzyko chorób serca. Znajdziemy je w wielu produktach, warto więc zwracać uwagę na etykiety.
CDC szacuje, że ograniczenie tłuszczów trans mogłoby zapobiec 7 tys. zgonów rocznie z powodu chorób serca oraz nawet 20 tys. zawałom serca. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest unikanie ich.
Nadmiar tłuszczów trans wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. Jednocześnie w naszej diecie brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, które pobudzają wytwarzanie przez organizm związków przeciwzapalnych.
Dieta bogata w tłuszcze trans i uboga w omega-3 przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego, który odgrywa główną rolę w rozwoju chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych.
2. Jak unikać tłuszczów trans?
Najwięcej tłuszczów trans znajduje się w przetworzonej żywności. Często można je znaleźć w produktach, w których w ogólne byśmy się ich nie spodziewali. Najczęściej występują w:
- fast foodach,
- daniach typu instant,
- twardych margarynach,
- wyrobach cukierniczych,
- czekoladzie,
- czipsach ziemniaczanych,
- serkach topionych,
- majonezie,
- lodach.
Trudno całkowicie wyeliminować z diety tłuszcze trans. Warto jednak zapewnić organizmowi równowagę. W kuchni używaj zamienników bogatych w jednonienasycone lub naturalne nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak tłoczona na zimno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia lub nierafinowany olej kokosowy.
Unikaj też przetworzonej żywności i gotowych dań. Staraj się sięgać po pełnowartościową żywność i szukaj produktów z dobrym składem. Jednocześnie pamiętaj, by zwiększyć poziom kwasów omega-3.
Znajdziesz je w rybach, oleju lnianym, rydzowym, rzepakowym i sojowym. Całkiem sporo omega-3 znajduje się także w siemieniu lnianym i nasionach chia. Możesz też zdecydować się na suplementację.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl