Działają przeciwzapalnie i poprawiają prace jelit. Sezon trwa krótko
Figi pojawiają się w Polsce sezonowo - są dostępne przede wszystkim jesienią. Trafiają do nas m.in. z Algierii, Tunezji czy Cypru. Niepozorne owoce figowca zawierają wiele cennych składników odżywczych. Okazuje się, że mogą m.in. łagodzić ból zęba i głowy ze względu na właściwości przeciwzapalne.
1. Owoce, po które warto sięgnąć jesienią
Figa to owoc, który rośnie na drzewie nazwanym figowcem. Ma kształt małej gruszki. Dojrzała figa najczęściej ma barwę zieloną lub ciemnofioletową, pod cienką skórką znajduje się słodki, soczysty miąższ w czerwonym kolorze.
Świeże figi są niskokaloryczne i zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Dostarczają m.in. witaminy C i B6, potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Jeden mały owoc ma ok. 30 kalorii.
2. Naturalny środek przeciwbólowy
Figi są przede wszystkim cennym źródłem polifenoli - powszechnie znanych z prozdrowotnych właściwości. Wykazano, że te związki mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe i antymutagenne. Ze względu na dużą zawartość wapnia, figi są też polecane osobom, które chorują na osteoporozę.
Wykazano, że figi zawierają m.in eter i etanol, które są składnikami wielu środków przeciwbólowych, w związku z tym wskazuje się na przeciwzapalne właściwości tych owoców. Warto je wykorzystać jako naturalny środek łagodzący dolegliwości, np. w przypadku bólu głowy.
3. Figi receptą na problemy trawienne
Regularne sięganie po figi - świeże lub suszone - pomoże rozwiązać problem z zaparciami. Owoce zawierają błonnik, który wspiera pracę układu pokarmowego. W jednym z badań wykazano, że figi mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości w przypadku zespołu jelita drażliwego. Analiza objęła grupę 150 chorych, wykazano, że u pacjentów, którzy spożywali cztery suszone figi dwa razy dziennie, objawy choroby były łagodniejsze - uczestnicy badania wskazywali na zmniejszenie bólu, wzdęć i zaparć.
Podobne wnioski płynęły z kolejnego tego typu eksperymentu, w którym wzięło udział 80 osób. Wykazano, że u uczestników, którzy dostawali codziennie przez dwa miesiące ok. 300 g przecieru z figi, zmniejszył się problem z zaparciami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl