Trwa ładowanie...

Ekstrakt z prawoślazu - prawoślaz lekarski, składniki, właściwości lecznicze, napar

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.05.2024 14:27
Ekstrakt z prawoślazu
Ekstrakt z prawoślazu (Adobe Stock)

Ekstrakt z prawoślazu stanowi składnik wielu wyrobów farmaceutycznych oraz kosmetycznych. Wszystko za sprawą jego wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Wyciąg z prawoślazu wykazuje działanie ochronne na błony śluzowe, z tego powodu dodawany jest do syropów na drogi oddechowe. Co jeszcze warto wiedzieć o ekstrakcie z prawoślazu? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Charakterystyka prawoślazu lekarskiego

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) używany był w czasach starożytnych jako antidotum na dolegliwości układu pokarmowego, problemy skórne czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Ten gatunek rośliny zielnej wywodzi się z rodziny ślazowatych, podobnie jak ślazówka (inaczej ślaz dziki), malwa czy zaślaz.

Roślina najczęściej spotykana w Europie, na niektórych rejonach Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki oraz Azji. W naszym kraju prawoślaz uznawany jest za gatunek rzadko występujący. Ziele można spotkać na terenach przydrożnych, łąkowych. Występuje także ne na murawach, solniskach, przy drogach, na łąkach. Okres kwitnienia od lipca do września.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Gęsto owłosione liście rośliny są barwy szarawozielonej. Mają zwykle od siedmiu do dziesięciu centymetrów długości. Ich blaszka posiada kształt sercowaty bądź jajowaty. Roślina może osiągnąć maksymalnie sto pięćdziesiąt centymetrów wysokości. Jej kwiaty charakteryzują się jasnoróżowym odcieniem. Korzeń prawoślazu jest kształtu walcowatego, jego średnica ma ok. trzy centymetry.

2. Jakie składniki zawiera wyciąg z prawoślazu?

Ekstrakt z prawoślazu pozyskiwany jest z korzeni oraz liści rośliny. W składzie wyciągu znaleźć możemy szereg wartościowych substancji odżywczych oraz witamin. Prawoślaz to cenne źródło:

3. Właściwości lecznicze ekstraktu z prawoślazu

Ekstrakt z prawoślazu wykazuje silne działanie łagodzące oraz regenerujące. Nawilża przesuszone błony śluzowe, a także niweluje stany zapalne gardła, krtani oraz strun głosowych. Łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych, zwalcza kaszel.

Od setek lat uznawany jest za naturalne lekarstwo na chrypę, przeziębienie, anginę, zapalenie oskrzeli czy przeziębienie. To właśnie z tego powodu dodawany jest do preparatów na gardło.

Picie syropu prawoślazowego pozwala załagodzić podrażnioną śluzówkę górnych dróg oddechowych, a także zwalczyć uporczywy kaszel. Tabletki do ssania z prawoślazem również wspierają funkcjonowanie gardła, krtani oraz strun głosowych. Dedykowane są nie tylko tym, którzy borykają się z infekcją układu oddechowego. Profilaktycznie, mogą być stosowane przez tych, którzy codziennie pracują swoim głosem tj. nauczyciele, prawnicy, wokaliści, artyści, konferansjerzy czy aktorzy.

Składniki zawarte w tabletkach do ssania doskonale nawilżają błony śluzowe i pozwalają utrzymać prawidłową odporność organizmu. Działają też antybakteryjnie.

Prawoślaz posiada również właściwości powlekające, z tego powodu zalecany jest przy dolegliwościach związanych z układem żołądkowo-jelitowym. Śluzy posiadają charakterystyczną, lepką konsystencję, która przyczepia się do ścian żołądka oraz przełyku.

Roślina może okazać się zbawienna przy takich problemach zdrowotnych jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia czy nieżyt żołądka.

4. Napar z prawoślazu

Napar z prawoślazu, nazywany czasem odwarem, to doskonałe, a przy tym naturalne środek na problemy skórne. Można stosować go w przypadku trądziku, ropnych krostek, czyraków czy wrzodów. Nasiadówki na bazie rośliny zwalczają z kolei problemy dotyczące zewnętrznych narządów płciowych.

Antyseptyczne i przeciwbakteryjne działanie rośliny warto wykorzystać również na inne problemy takie jak zapalenie spojówek czy poparzenia wywołane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze