Feralna piątka. Kardiolożka zdradza, jakich produktów nie znajdziesz w jej lodówce
Lekarze nieodmiennie apelują, by ograniczyć niezdrową, przetworzoną żywność. Są jednak i takie produkty, które wydają się pozornie nieszkodliwe. - Oczywiście nie trzeba być dietetykiem, aby wiedzieć, że dieta składająca się z cheeseburgerów, pączków i frytek nie przyniesie korzyści. Istnieje jednak wiele popularnych wyborów, które nie są tak zdrowe dla serca, jak mogłoby się wydawać – zdradza kardiolog.
1. Serce i dieta są ze sobą nierozerwalnie związane
Dr Elizabeth Klodas to kardiolożka, która zdobywała doświadczenie w Mayo Clinic i Johns Hopkins University. W obszarze zawodowych zainteresowań lekarki znajduje się także dieta i jej wpływ na zdrowie serca. Dr Klodas zdaje sobie sprawę z tego, że choroby, z którymi zgłaszają się do niej pacjenci, jak nadciśnienie czy hipercholesterolemia, to problemy powiązane bezpośrednio z niewłaściwym odżywianiem.
Dlatego też często zabiera w mediach głos, mówiąc na temat tego, co powinno znajdować się w przyjaznej sercu diecie, a co najlepiej wyrzucić z niej na dobre. Chętnie też pokazuje, co je w ciągu dnia jako kardiolog i co znajduje się w jej lodówce.
2. Czarna lista kardiologa. Pięć szkodliwych produktów
W rozmowie z CNBC ekspertka wskazała również pięć produktów, które mogą wyrządzić wiele szkód sercu.
2.1. Biały chleb
Numer jeden na czarnej liście dr Klodas to białe pieczywo, źródło rafinowanych węglowodanów, z małą ilością błonnika i składników odżywczych. To nie wszystko – ekspertka wskazuje, że chleb to bogate źródło sodu. Jego nadmierna ilość w diecie może prowadzić do rozwoju nadciśnienia.
- Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że chleb i wypieki to jedne z głównych źródeł sodu w naszej diecie. Wysokie spożycie sodu może podnosić ciśnienie krwi, co jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu – mówi dr Klodas.
2.2. Twarda margaryna
Dr Klodas przypomina, że masło to źródło kwasów tłuszczowych nasyconych, a twarda margaryna z kolei może zawierać szkodliwe tłuszcze trans, które sprzyjają zaburzeniom lipidowym. Te znajdują się głównie w margarynach "w kostce", tzw. twardych, ale wybierając tłuszcz do smarowania kanapek, tzw. margaryny miękkie, także warto zwrócić uwagę na skład. Dobrze wybierać takie, które zawierają oliwę z oliwek, olej lniany czy rzepakowy.
2.3. Mleko
- Głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych jest mleko i jego przetwory zawierające tłuszcz mleczny. I choć odtłuszczone mleko może być lepszym wyborem, nadal zachęcam ludzi, aby wypróbowali inne alternatywy – mówi dr Klodas, wskazując, że warto sięgać po tzw. napoje roślinne.
2.4. Napoje ze sztucznymi słodzikami
Mogą wydawać się zdrowszą alternatywą dla napojów słodzonych cukrem, ale kardiolożka tu również ostrzega. - Ostatnie badania wykazały, że sztuczne słodziki znajdujące się w napojach dietetycznych mogą wpływać negatywnie na produkcję ważnych białek w jelitach, które chronią przed otyłością i cukrzycą – podkreśla.
2.5. Batoniki musli
Wydają się zdrowsze od klasycznych batonów, co więcej, wiele osób myśli, że mogą być zdrową propozycją śniadania czy przekąski. Czy na pewno?
W składzie niektórych batoników musli można znaleźć cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku, a także szkodliwy olej palmowy. - Zdecydowanie wolę surowe orzechy jako samodzielną, satysfakcjonującą przekąskę – zdradza dr Klodas.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl