Trwa ładowanie...

Gdzie kupić ekologiczną żywność?

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 15.06.2015 07:57
Gdzie kupić ekologiczną żywność?
Gdzie kupić ekologiczną żywność?

Pojawia się coraz więcej zwolenników zdrowego żywienia oraz fanów ekologicznych produktów żywnościowych. Mimo dobrych chęci nie każdy jednak wie, gdzie szukać sklepów oferujących właśnie taką żywność, dlatego plany zdrowego odżywiania często spoczywają na etapie planowania. Tymczasem aktualna moda na ekożywność spowodowała, że w wielu miejscach Polski bez problemu można nabyć produkty oznaczane jako ekologiczne. Wystarczy poszukać.

1. Sklepy ekologiczne

Jednym z najbardziej oczywistych miejsc, w których z pewnością znajdziemy to, czego szukamy są sklepy ze zdrową żywnością, określane również jako ekosklepy. Mogą to być zarówno sklepy należące do większych sieci, mające swoje oddziały w większych miastach, jak i lokalne sklepy specjalistyczne. W naszym kraju jest ich aż kilkaset, dlatego bez problemu można znaleźć ich adresy na stronach internetowych. Co więcej, niektórzy sprzedawcy zorientowani są wyłącznie na sprzedaż online, co przydatne jest dla osób, które nie mają czasu na zakupy stacjonarne. Dodatkowa konsultacja przez Internet ze sprzedawcą nie tylko zaoszczędzi im czasu, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości, ponieważ osoby oferujące swoje produkty zwykle są otwarte na wymianę informacji. Ci, którzy na co dzień robią zakupy w dużych supermarketach nie muszą specjalnie objeżdżać pół miasta w poszukiwaniu sklepu ekologicznego. Coraz więcej super- i hipermarketów wzbogaca swoją ofertę o dodatkowe działy ze zdrową żywnością, w których wystarczy jedynie uważnie przeczytać etykietę.

Ponadto, po zakup owoców i warzyw warto wybrać się do pobliskiego warzywniaka. Będą one z pewnością o wiele zdrowsze i świeższe aniżeli te dostępne w wielkich korporacjach. Najczęściej są one sezonowe, a więc dojrzalsze i smaczniejsze. To samo tyczy się targów, bazarów i giełd, na których znajdziemy bezpośrednich producentów, których oczywiście możemy zapytać o sposoby uprawy lub stosowane środki. Być może nie wszyscy z nich mogą poszczycić się stosownymi certyfikatami, jednak świeżość ich produktów z pewnością przemówi na ich korzyść.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Alternatywa dla zakupów w sklepie

Nie zapominajmy, że alternatywą dla zakupów w sklepie jest oczywiście wizyta w najbliższym gospodarstwie rolnym. Z reguły rolnicy bardzo chętnie udostępniają swoje produkty, a często nawet pozwalają zobaczyć warunki hodowli. Produkty takie są bardzo tanie i świeże, a ich producenci dbają o jakość, ponieważ sami również je spożywają.

Z myślą o mieszkańcach dużych miast stworzono kooperatywy spożywcze, które umożliwiają dowóz sezonowych warzyw i owoców pochodzących z wiejskich gospodarstw. Kooperatywy te zapewniają stały dowóz produktów spożywczych dla osób, które nie mają czasu na regularne zakupy. Zaletą tego rodzaju zakupów jest cena, ponieważ z uwagi na zrzeszenie wielu osób zainteresowanych kupnem, firma robi hurtowe zakupy na giełdach rolnych.

Ostatnią propozycją nabycia zdrowych owoców i warzyw jest także... samodzielna hodowla. Własnoręcznie uprawiany ogródek dla wielu osób jest najlepszą z opcji, ponieważ nie tylko zastępuje zakupy w sklepie, ale również przynosi wiele satysfakcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze