Trwa ładowanie...

Goździki – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania

 Katarzyna Kurek
08.09.2023 17:23
Goździki wykorzystywane są w ajurwedzie oraz medycynie chińskiej
Goździki wykorzystywane są w ajurwedzie oraz medycynie chińskiej (Adobe Stock)

Goździki są jedną z popularniejszych przypraw, wykorzystywaną niemal we wszystkich kuchniach świata. Dodaje się je do wyrobów cukierniczych, aromatycznych napojów, konfitur, ale i mięsa, szczególnie dziczyzny, czy wieprzowiny. Oprócz walorów smakowych wykazują także liczne właściwości prozdrowotne. Na co dokładnie pomagają goździki? Jak je jeść?

spis treści

1. Czym są goździki?

Goździki to nierozkwitłe, wysuszone pączki kwiatowe, pochodzące z drzewa goździkowego (goździkowca korzennego). Pączki kwiatowe zbierane są ręcznie, a następnie powoli suszone na słońcu. Jakość goździków zależy głównie od właściwej pory zbioru – te zebrane zbyt wcześnie lub kilka dni za późno mają zdecydowanie mniej aromatu, za który odpowiada eugenol.

Goździki to przyprawa, która ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i medycynie naturalnej. Są szeroko wykorzystywane w ajurwedzie oraz medycynie chińskiej. Zawierają wiele witamin, minerałów i związków aktywnych. Są źródłem m.in. witaminy A, C, D, K, E, witamin z grupy B, wapnia, manganu, cynku, potasu, kwasu foliowego, czy kwasu omega-3.

Zobacz film: "Napar z goździków pomoże na liczne dolegliwości"

2. Właściwości goździków

Goździki mają następujące właściwości:

  • przeciwutleniające,
  • przeciwpasożytnicze,
  • przeciwgrzybicze,
  • antybakteryjne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne i antywirusowe,
  • hepatoprotekcyjne (chroniące wątrobę).

3. Na co pomagają goździki?

Zarówno suszone goździki, jak i olejek goździkowy, czy napar z goździków wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływają na układ trawienny, czy wspomagają pracę układu odpornościowego.

Kiedy warto stosować goździki?

Eleuterokok kolczasty – właściwości, działanie, jak stosować?
Eleuterokok kolczasty – właściwości, działanie, jak stosować?

Eleuterokok kolczasty to roślina, która od wieków stosowana była w medycynie naturalnej. Dawniej wykorzystywano

przeczytaj artykuł

4. Zastosowanie goździków

Goździki kojarzą się głównie z zimową przyprawą, ponieważ są idealnym dodatkiem do świątecznych, korzennych wypieków. Jednak z uwagi na cenne właściwości prozdrowotne, warto wprowadzić je do menu na stałe. Regularne spożywanie tej aromatycznej przyprawy może mieć korzystny wpływ na kondycję całego organizmu. Jak włączyć pączki drzewa goździkowego do diety? Jak jeść goździki?

4.1. Goździki do żucia

Żucie goździków to świetny sposób na bóle zębów. Warto pamiętać jednak, że efekt znieczulający jest raczej krótkotrwały, a działanie miejscowe. Żucie tej przyprawy pomaga także odświeżyć oddech. Sprawdza się także wspomagająco w leczeniu infekcji jamy ustnej, pasożytów i niestrawności.

Jak często żuć goździki? Najczęściej zaleca się żucie goździków dwa razy dziennie. Przy czym im dłużej kwiaty będą żute, tym mocniejsze będzie ich działanie.

4.2. Napar z goździków

Napar, czy herbata z goździkami ma lekkie działanie przeciwbólowe oraz pomaga na problemy z trawieniem. Taki napój działa także rozgrzewająco, więc świetnie sprawdza się przy przeziębieniach.

Jak zaparzyć goździki? Napar można przygotować zarówno z całych, jak i mielonych goździków. Wystarczy wsypać goździki do szklanki, a następnie zalać je gorącą wodą, przykryć i odczekać ok. 10 minut. Taki napój można pić dwa lub trzy razy dziennie.

4.3. Goździki jako przyprawa

Suszone pączki kwiatów goździków można wykorzystywać także do przyprawiania rozmaitych dań i deserów – dodają im aromatyczny, korzenny posmak. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do konfitur, kompotów, wyrobów cukierniczych, czy marynat. Można wykorzystać je także do przygotowania aromatyzowanych napojów jak herbata, grzane piwo, czy wino.

Goździki dobrze komponują się także z cynamonem, wanilią, skórką cytrusów, anyżem gwiazdkowym, cebulą, czy pieprzem.

5. Goździki – skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania goździków jest alergia na tę roślinę. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. W takich sytuacjach przed włączeniem goździków do diety, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Ponadto stosowanie rośliny należy omówić z lekarzem także w przypadku ciąży, nadciśnienia, czy hipoglikemii.

Goździków nie należy stosować w nadmiarze, gdyż mogą wzmagać krwawienia (eugenol rozrzedza krew), wywoływać reakcje alergiczne (pokrzywka i wysypka), powodować nudności, wymioty, problemy trawienne, czy bóle gardła.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze