Trwa ładowanie...

Grasuje w wodzie i jedzeniu. Może doprowadzić do guza mózgu

Avatar placeholder
23.02.2024 12:32
Spożycie skażonej wody oraz zjedzenie niedogotowanego lub skażonego mięsa jest groźne dla zdrowia
Spożycie skażonej wody oraz zjedzenie niedogotowanego lub skażonego mięsa jest groźne dla zdrowia (Getty Images)

Naukowcy z USA przeprowadzili badania, które dostarczyły dowodów na to, że pewne pasożyty mogą przyczyniać się do rozwoju rzadkich form nowotworowych. Eksperci skupili swoją uwagę na pierwotniakach Toxoplasma gondii, które są zdolne do przedostania się do ludzkiego organizmu poprzez zanieczyszczoną wodę lub jedzenie.

spis treści

1. Zakażenie sprzyja rozwojowi guza mózgu

Zespół badaczy pod kierownictwem Jamesa Hodge'a z American Cancer Society i Anny Coghill z H. Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute przeprowadził szczegółowe badania, których wyniki wskazują, że zakażenie pierwotniakiem T. gondii może zwiększać ryzyko rozwoju rzadkiego typu nowotworu.

Toxoplasma gondii to wewnątrzkomórkowy pasożyt, który u zwierząt wywołuje chorobę znaną jako toksoplazmoza. Wyniki badań sugerują, że obecność tego pasożyta w organizmie człowieka może sprzyjać rozwojowi glejaka, czyli nowotworu mózgu.

Glejaki są rzadkimi nowotworami, ale stanowią aż 80 proc. złośliwych guzów mózgu. To niezwykle poważna choroba charakteryzująca się wysoką śmiertelnością. Statystyki są nieubłagane - zaledwie 5 proc. osób, u których zdiagnozowano glejaka, przeżywa dłużej niż 5 lat.

Zobacz film: "Sashimi. Zjadła surową rybę. W jej migdałkach pojawiła się żywa glista"

2. Pierwsze takie badanie

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "International Journal of Cancer". Ten artykuł to znaczący wkład do rosnącej dziedziny nauki badającej powiązania pomiędzy pasożytami a powstawaniem nowotworów.

W badaniach z udziałem 757 osób stwierdzono, że u uczestników z wyższym poziomem przeciwciał T. gondii glejak mózgu był diagnozowany częściej.

T. gondii to pasożyt, który ma kilka dróg do infekcji naszego organizmu. Jedną z nich jest spożycie skażonej wody oraz zjedzenie niedogotowanego lub skażonego mięsa.

To odkrycie, które jest dziełem amerykańskich badaczy, jest pierwszym dowodem na to, że zakażenie T. gondii może mieć związek z rozwojem glejaka. Autorzy badań uważają, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych analiz, które pozwolą na zgłębienie tej kwestii, dlatego planują przeprowadzić je na bardziej zróżnicowanej grupie osób, co pozwoli na uzyskanie jeszcze bardziej wiarygodnych wyników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze