Gurmar, indyjski "niszczyciel cukru" pod lupą. Niepozorne zioło wspomaga odchudzanie
Gurmar, czyli Gymnema sylvestre to roślina pochodząca z Azji, dobrze znana w ajurwedyjskiej medycynie. Ma działanie wykrztuśne, przeczyszczające, a nawet oczyszczające organizm z pasożytów. Co więcej, jest nieoceniona dla diabetyków, a najnowsze badania wskazują, że obniżając poziom cukru we krwi, może pomagać w utracie zbędnych kilogramów.
1. Gurmar – nieoceniona dla diabetyków
To wieloletnie pnącze o eliptycznych liściach i małych żółtych kwiatach w Indiach stosowane jest od około dwóch tysięcy lat do leczenia dolegliwości trawiennych, zaparć, a także cukrzycy. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar stosowano także po to, by pozbyć się z organizmu pasożytów, a także doceniano go za silne właściwości przeciwzapalne i moczopędne.
Co ciekawe, zjedzenie liści rośliny może hamować apetyt na dania słodkie – np. banan spożyty bezpośrednie po żuciu liści gurmar będzie mdły, pozbawiony smaku i przede wszystkim charakterystycznej słodyczy. Ma to związek z tzw. kwasami gymnemowymi, które wiążą się z receptorami smaku na języku.
Okazuje się, że kwasy te mają działanie przeciwcukrzycowe. Zmniejszają wchłanianie cukru z jelit i zwiększają poziom insuliny we krwi. Jedno z badań wykazało, że stosowanie około 400 mg wciągu z gurmaru przez 18-20 miesięcy może niektórym diabetykom pomóc w zmniejszeniu dawki leków.
Zmniejszając ochotę na słodycze, a także poprawiając gospodarkę węglowodanową organizmu, gurmar może być nie tylko wsparciem dla osób chorych na cukrzycę, ale także tym, którzy zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. W ich przypadku cenna jest jeszcze jedna właściwość egzotycznej rośliny - G. sylvestre blokuje także wchłanianie lipidów, obniżając poziom "złego" cholesterolu.
2. Gurmar – gdzie go można znaleźć?
Gurmar, zgodnie z badaniami, które ukazały się na łamach "Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants" to bogactwo nie tylko kwasów gymnemowych, ale również:
- flawonoidów,
- kwasu cynamonowego,
- kwasu foliowego i witaminy C,
- kwasu mrówkowego i kwasu masłowego.
Gurmar można znaleźć w postaci proszku oraz tabletek, a także jako składnik suplementów diety. Choć jego stosowanie jest bezpieczne, to z uwagi na brak dostatecznych badań, nie zaleca się, by zażywały go kobiety w ciąży oraz dzieci.
Ostrożność powinny zachować także osoby, które stosują leki przeciwcukrzycowe, by uniknąć hipoglikemii. Gurmar może wchodzić w interakcje z aspiryną, a także z dziurawcem.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl