Trwa ładowanie...

Herbata na lepszy sen. Obudzisz się wypoczęty jak nigdy

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 24.09.2023 18:43
Herbata z chmielu zapewni lepszy sen
Herbata z chmielu zapewni lepszy sen (Getty Images)

Sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu, dlatego warto dbać, by nic go nie zakłócało. Zamiast jednak biec po tabletki nasenne, można sięgnąć po naturalne i banalnie proste metody. Z pomocą przchodzi chmiel, ale nie ten zawarty w piwie.

spis treści

1. Herbata na sen

Nie tylko melisa, rumianek czy lawenda pomogą w relaksie po ciężkim dniu i zadbają o dobry sen. Takie działanie ma także herbata z szyszek chmielu.

Napar można bez problemu przygotować w domu z suszonych lub świeżych szyszek. Herbata ma między innymi właściwości uspokajające i nasenne. To świetne rozwiązanie dla osób nerwowych, rozkojarzonych i nadpobudliwych, które szukają rozluźnienia przed snem.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
Napar z szyszek chmielu jest dobry na sen
Napar z szyszek chmielu jest dobry na sen (Getty Images)

Z szyszek chmielu można pozyskać lupulinę. Substancja hamuje czynność kory mózgowej i utrudnia transport bodźców do układu nerwowego. Pomaga w bezsenności, niepokoju, stresie czy stanach lękowych.

By przygotować napar, wystarczy wsypać kilka szyszek chmielu do kubka i zalać je wrzącą wodą (150 ml wody na jedną łyżeczkę szyszek) i zostawić pod przykryciem. Po kwadransie napar jest gotowy do picia, trzeba go tylko wcześniej odcedzić. Najlepiej pić ją wieczorem.

2. Szyszki chmielu nie dla każdego

Herbata z szyszek chmielu oprócz właściwości nasennych i uspokajających ma też wiele innych korzyści. Świetnie rozgrzewa, a także odtruwa organizm, pomaga na problemy z cerą, sprawdza się w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Mimo tak wielu zalet, nie każdy może ją pić. Powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Nie powinno się jej także łączyć z lekami uspokajającymi, ani pić przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi (jeśli pijemy napar, lepiej go odstawić co najmniej dwa tygodnie wcześniej).

Ostrożność powinni także zachować kierowcy, bo napar może osłabiać koncentrację.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze