Jadasz? Tak działa na mózg i serce
Naukowcy z Iranu doszli do wniosku, że systematyczne spożywanie gorzkiej czekolady niweluje skutki permanentnego stresu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Nutritional Neuroscience.
1. Co czekolada robi z mózgiem?
Naukowcy z irańskiego Isfahan University of Medical Science zbadali wpływ spożywania gorzkiej czekolady na synapsy w hipokampie (części mózgu). Sprawdzili, w jaki sposób gorzka czekolada wpływa na plastyczność synaps, dzięki którym neurony mogą się ze sobą komunikować.
Badacze udowodnili, że systematyczne spożywanie gorzkiej czekolady u 35 szczurów narażonych na przewlekły stres, pozytywnie wpływa na plastyczność ich synaps, a zatem prowadzi do odwrócenia szkód wywołanych przez chroniczny stres izolacyjny oraz wywiera korzystny wpływ na pamięć i uczenie się.
Zdaniem irańskich naukowców gorzka czekolada ma więc na mózg wpływ odwrotny niż stres. Jeśli wyniki potwierdzą się w badaniach na ludziach, systematyczne spożywanie gorzkiej czekolady może okazać się nie "zdrowszą alternatywą" dla czekolady mlecznej, a najzwyczajniejszym zaleceniem zdrowotnym.
2. Zdrowe kakao
Już dzisiaj jednak wiemy na pewno, że samo kakao jest cennym źródłem antyoksydantów, chroni przed chorobami serca i niektórymi formami raka, pomaga obniżać ciśnienie krwi i poprawiać przepływ krwi do mózgu, wspiera układ trawienny, poprawia nastrój i metabolizm glukozy.
Naukowcy z Iranu dostarczają nam więc tylko kolejnego dowodu na to, że gorzką czekoladę zawsze warto mieć w swojej spiżarni. Warto jednak pamiętać, że najkorzystniej będzie wybierać czekoladę z jak najwyższą zawartością kakao. Czekolada, poza nim, zawiera przecież cukier, oleje i inne składniki, które - w zbyt dużych ilościach - mogą zredukować zdrowotne właściwości kakao.
3. Dieta na stres
Żeby zniwelować skutki stresu, warto stosować zdrową i zrównoważoną dietę, w której jest miejsce na owoce, warzywa, nasiona, ryby, zbożowe produkty pełnoziarniste i napary ziołowe.
Inne elementy zdrowego stylu życia - regularne ćwiczenia, medytacja, odpowiednia ilość snu i pozytywne relacje społeczne - są w radzeniu sobie ze stresem równie ważne. Droga na skróty niestety nie istnieje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl