Jak pozbyć się zapachu czosnku? Najskuteczniejszy produkt masz w lodówce
To dobra informacja dla wszystkich, którzy uwielbiają czosnek - naukowcy wskazali produkt spożywczy, który niemal całkowicie niweluje nieprzyjemny, czosnkowy zapach z ust. Wystarczy zjeść go tuż po czosnkowej uczcie i z powodzeniem można ruszać nawet na randkę.
1. Jogurt przeciwko czosnkowi
Z badań prowadzonych pod kierunkiem dr Sheryl Barringer wynika, że białko obecne w jogurcie z pełnego mleka skutecznie wiąże i neutralizuje związki siarkowe w czosnku, które odpowiadają za nieprzyjemny oddech.
Eksperymenty wykazały, że jogurt neutralizował aż 99 proc. głównych lotnych cząsteczek powodujących czosnkowy zapach. Co więcej, badając składniki jogurtu, stwierdzono, że tłuszcz i białko mają wyraźniejszy wpływ dezodoryzujący niż woda.
2. Działanie jogurtu
Badania wykazały również, że im więcej białka zawiera jogurt, tym większy ma efekt dezodoryzujący.
- Spożywanie produktów o dużej zawartości białka jest obecnie bardzo popularne. Ludzie chcą jeść więcej białka. Niezamierzoną korzyścią preparatu wysokobiałkowego może być, poza właściwościami odżywczymi, fakt, że dezodoryzuje oddech. Ta skuteczność białka to dobra wiadomość, bo porada, by jeść więcej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, nie byłaby dobrze odebrana - twierdzi dr Sheryl Barringer.
Dr Barringer zasugerowała, że jogurt grecki, ze względu na wyższą zawartość białka, może okazać się najbardziej skuteczny w eliminowaniu czosnkowego oddechu.
Kluczowym aspektem jest szybkie spożycie jogurtu tuż po zjedzeniu czosnku. Podobnie rzecz się miała w przypadku wcześniejszych naukowych rekomendacji, dotyczących dezodoryzującego wpływu jabłek, sałaty, mięty i mleka. Im mniej czasu upłynie od spożycia czosnku do spożycia żywności dezodoryzującej, tym lepiej.
3. Dlaczego warto jeść czosnek?
Spożywanie czosnku wpływa na układ sercowo-naczyniowy (reguluje poziom cukru we krwi, przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej i poziomu cholesterolu we krwi), działa antyoksydacyjnie, wspomaga detoksykację wątroby, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów.