Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jak wychować szczupłe dziecko?

Avatar placeholder
05.09.2013 14:24
Jak wychować szczupłe dziecko?
Jak wychować szczupłe dziecko?

Zdrowe nawyki żywieniowe zazwyczaj wynosi się z domu. Jednak rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają ogromny wpływ na to, czy ich dzieci będą otyłe. Przeprowadzone niedawno przez australijskich naukowców badania wykazały, że obecność w domu słodkich napojów gazowanych oraz żywności przetworzonej w połączeniu z mało aktywnym trybem życia to gotowy przepis na nadwagę, a nawet otyłość u dzieci. Wniosek jest prosty – poprzez świadome żywienie i motywowanie do aktywności fizycznej, można ustrzec swoje pociechy przed problemami z wagą w późniejszym okresie życia.

1. Nadwaga u dzieci

Badacze z Uniwersytetu w Sydney przebadali 1685 dzieci będących w wieku gimnazjalnym oraz ich rodziców. Wcześniej opracowano skalę ryzyka nadwagi i otyłości. Wyniki badań nie były zaskoczeniem – na zbędne kilogramy najbardziej narażone były nastolatki, które niezdrowo się odżywiały, spędzały dużo czasu przed telewizorem i były mało aktywne fizycznie. Natomiast ich rówieśnicy, których rodzice dbali o zdrową dietę i większą aktywność swoich dzieci, mieli większe szanse na szczupłą i zdrową sylwetkę.

Naukowcy wyszczególnili najczęstsze błędy popełniane przez rodziców, które przyczyniają się do nadwagi u dzieci. Na pierwszym miejscu jest nieodpowiednia dieta. Jeśli domowe posiłki pochodzą z restauracji typu fast food, zwykle są dużo bardziej kaloryczne niż tradycyjne dania. Ponadto zawierają więcej tłuszczów. Niewskazane są również słodkie napoje gazowane. W domach, w których rodzice regularnie kupują tego typu napoje, dzieci spożywają dużo więcej kalorii niż powinny. Nie najlepszym pomysłem jest także spożywanie posiłków przed telewizorem. Kiedy nasza uwaga jest pochłonięta oglądanym programem telewizyjnym, zwykle zjadamy więcej niż nasz organizm potrzebuje. Na czas posiłków warto wyłączyć odbiornik i skupić się na jedzeniu. Także między posiłkami należy ograniczyć czas spędzony na oglądaniu telewizji. Jeśli rodzice całe popołudnia spędzają na kanapie, ich dzieci najprawdopodobniej powielą ten schemat odpoczynku. Dlatego też warto dawać im dobry przykład i żyć aktywnie. Rodzice, którzy nawet na zakupy do pobliskiego sklepu wybierają się samochodem, z pewnością nie będą wiarygodni, tłumacząc dziecku, że ruch to zdrowie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Ryzyko otyłości u dzieci

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości u dzieci, należy wprowadzić kilka zmian w domu, by prawdopodobieństwo problemów z wagą u dzieci znacznie zmalało. Przede wszystkim należy zadbać o zdrową dietę. Nie oznacza to jednak, że cała rodzina ma zupełnie zrezygnować ze słodyczy i kolorowych napojów gazowanych. Na początek można ograniczyć ich spożycie, a być może po pewnym czasie domownicy sami zdecydują się na wyeliminowanie ich z diety. Nawet jeśli tak się nie stanie, warto uświadomić sobie, że zjedzenie czegoś niezdrowego raz na jakiś czas to nie koniec świata. Najważniejsze jest uzyskanie kontroli nad tym, co znajduje się w diecie dziecka. W tym celu wskazane jest wpajanie mu od najmłodszych lat, jak powinna wyglądać racjonalna dieta. Dobre nawyki żywieniowe procentują w późniejszym okresie życia, dlatego warto jeść pożywne śniadania i nie zapominać o owocach oraz warzywach. Nieco trudniejsze może się okazać zmotywowanie dziecka do wysiłku fizycznego oraz do ograniczenia czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem. Warto jednak zadać sobie ten trud.

W przypadku zdrowia swoich dzieci nie wolno chować głowy w piasek. Każdy rodzić ma bowiem duży wpływ na to, czy dziecko będzie zmagało się z nadwagą, czy też utrzyma prawidłową wagę. Nie trzeba wiele, by uchronić swoją pociechę przed skutkami otyłości. Najważniejsza jest konsekwencja w działaniu oraz dawanie dziecku dobrego przykładu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze