Dieta powodująca trądzik
Dieta a trądzik – zależność między tymi dwiema kwestiami wywołuje obecnie wiele kontrowersji. Nie ma odpowiednich badań, które by jasno wykazały, że dane produkty bądź potrawy powodują trądzik, bądź mu zapobiegają. Jednakże według pewnych badań zmiana nawyków żywieniowych może niektórym osobom pomóc w walce z objawami trądziku. Biorąc pod uwagę, że zmiany te wpływają korzystnie na nasze zdrowie, nic nie zaszkodzi spróbować.
1. Przyczyny trądziku
Jest kilka typów trądziku, jednak najczęstszą jego formą jest trądzik młodzieńczy, który mniej lub bardziej dotyka większość nastolatków. Pojawienie się tego typu trądziku nie wiąże się z dietą, lecz ze zwiększoną produkcją hormonów, naturalną w okresie dojrzewania. Hormony sprawiają, że gruczoły produkują więcej łoju, który miesza się w porach z martwymi komórkami naskórka, tworząc tym samym idealne środowisko do rozwoju bakterii. Chociaż dieta nie jest przyczyną tych dolegliwości skórnych, może ona prowadzić do zaostrzenia objawów, jakie wywołuje trądzik.
2. Co jeść, aby uniknąć trądziku?
Każda osoba cierpiąca na dolegliwości skórne zauważa u siebie pewne zależności między dietą a trądzikiem. Niektóre osoby twierdzą, że objawy trądziku zaostrzają się u nich po zjedzeniu nabiału. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie produktów mlecznych produktami na bazie mleka sojowego. Dla innych osób dieta antytrądzikowa powinna wykluczać produkty zawierające jod. Można go znaleźć między innymi w rybach i owocach morza. Jeszcze inni powinni zrezygnować z żywności, która znacznie podnosi indeks glikemiczny. Do takich produktów należą ziemniaki, napoje gazowane, słodycze i chleb.
2.1. Czekolada a trądzik
Chociaż wiele osób twierdzi, że jedzenie czekolady powoduje trądzik, w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Dieta na trądzik nie powinna wykluczać czekolady, gdyż spożywanie jej podnosi poziom serotoniny, która niesie ze sobą łagodzący efekt. Poza tym czekolada zawiera mnóstwo antyoksydantów.
2.2. Alkohol a trądzik
Alkohol jest jedną z rzeczy, co do których nie ma wątpliwości, że negatywnie wpływa na trądzik. Alkohol szkodzi wątrobie, która oczyszcza organizm z toksyn. Nasz organizm musi usuwać toksyny z alkoholu przez pory, co sprawia, że się zatykają i tworzą się pryszcze.
Zależność między dietą a trądzikiem jest sprawą indywidualną. Aby opracować najlepszą dla ciebie dietę antytrądzikową, obserwuj reakcje twojego organizmu na spożywane pokarmy, a następnie eliminuj te, które zaostrzają objawy choroby.