Jasne czy ciemne winogrona - które są zdrowsze?
Winogrona jasne i ciemne są tak samo pyszne, ale czy tak samo zdrowe? Okazuje się, że nie. Jeden składnik decyduje o wszystkim.
1. Dlaczego warto jeść winogrona?
Zacznijmy od tego, że zarówno ciemne, jak i jasne winogrona są bardzo zdrowe. Zawierają wiele składników, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Winogrona są źródłem polifenoli, czyli związków z grupy przeciwutleniaczy. Hamują one procesy starzenia. Zapobiegają również powstawaniu komórek nowotworowych.
Grona dostarczają także miedzi, która odgrywa ważną rolę w procesach obronnych organizmu. Wzmacnia odporność i działa antybakteryjnie. W owocach znajdziemy też potas. Pierwiastek ten obniża ciśnienie krwi. Poza tym bierze udział w przewodzeniu impulsów przez neurony. Bez niego nasz układ nerwowy nie działałby prawidłowo. Potas odpowiada również za równowagę elektrolitową w organizmie.
Ważnym powodem, dla którego warto jeść winogrona, jest obecność żelaza. Jak wiemy, ten makroelement bierze udział w transporcie tlenu w erytrocytach do każdej komórki ciała. Niedobór żelaza skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi, np. anemią.
Winogrona są również źródłem jodu, boru, cynku, chromu, witamin: A, K i z grupy B.
2. Które zdrowsze – jasne czy ciemne?
Zdrowsze są winogrona ciemne, ponieważ zawierają znacznie więcej polifenoli niż ich jasny odpowiednik. Szczególnie ważny dla zdrowia naszego serca jest resweratrol. Związek ten chroni przed zawałem i miażdżycą. Ponadto skutecznie zapobiega udarom. Działa przeciwzapalnie i antynowotworowo.
Winogrona powinniśmy jeść razem ze skórką, ponieważ właśnie tam znajduje się najwięcej tego cennego składnika. Duże stężenie resweratrolu znajduje się też w... czerwonym winie. Jest go nawet dziesięciokrotnie więcej niż w białym alkoholu.
Warto jeść winogrona, szczególnie te ciemne. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Owoce zawierają mnóstwo cukrów prostych, które w nadmiarze mogą prowadzić do nadwagi oraz otyłości.