Jedz 15 migdałów dziennie. Zobacz jak, to wpłynie na twoje zdrowie
Migdały to jedne ze smaczniejszych orzechów. Są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Co się stanie jeśli będziesz jadł 15 migdałów dziennie?
1. Migdały redukują poziom złego cholesterolu
W jednym z badań klinicznych naukowcy wykazali, że spożywanie migdałów może podwyższyć poziom dobrego cholesterolu HDL. W badaniu uczestniczyli ochotnicy, którzy mieli chorobę wieńcową. Spożywali oni codziennie 10 g migdałów, co odpowiada ok. 12-15 sztukom.
U pacjentów zaobserwowano nie tylko poprawę poziomu cholesterolu HDL. Okazuje się, że taka dawka migdałów może również pomoc w redukcji trójglicerydów i obniżeniu poziomu cholesterolu LDL.
Dzięki temu u pacjentów obniżył się też się wskaźnik miażdżycowy, związany z przewlekłym zapaleniem i chorobami naczyniowymi.
2. Zalety spożywania migdałów
Spożywanie do 15 migdałów wspomaga działanie całego organizmu. Te orzechy zawierają sporo przeciwutleniaczy (z witaminą E na czele), które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników i dzięki temu opóźniają procesy starzenia się.
Migdały zawierają też spore ilości zdrowych tłuszczów, białek i błonnika, a także niewiele węglowodanów. To sprawia, że są świetną przekąską dla osób chorujących na cukrzycę. Kolejnym plusem jest spora zawartość magnezu, który bierze udział w ponad 300 procesach zachodzących w organizmie.
Migdały są też cennym źródłem fosforu i wapnia, które są niezbędne do utrzymania zdrowia kości. Jedzenie migdałów może wspomóc zapobieganie osteoporozie w późniejszym wieku.
W 100 g migdałów jest ok. 579 kcal. Są one więc dość kaloryczne, ale warto wprowadzić je do swojego jadłospisu. Kilka migdałów dziennie może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl