Trwa ładowanie...

Jedz do woli, lepszego momentu nie będzie. Chronią przed rakiem i wspierają serce

 Karolina Rozmus
22.04.2023 09:45
Szparagi to źródło błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów
Szparagi to źródło błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów (Getty Images)

Lepiej się pospieszyć, bo sezon na szparagi trwa bardzo krótko. Tymczasem ich największym atutem jest nie smak, ale właściwości prozdrowotne. Działają antynowotworowo, obniżają cholesterol i wspierają pracę serca. Pokochają je także osoby na diecie.

spis treści

1. Wiosenne superfood

Ważący 200 g pęczek ugotowanych szparagów ma zaledwie 44 kcal, a przy tym całą moc witamin i minerałów. To źródło potasu, kwasu foliowego i witaminy K, ale też magnezu, selenu czy witaminy C.

W szparagach znajdziemy także błonnik, który wspiera trawienie i usprawnia pracę jelit. Najnowsze badania dowodzą, że ma on kilka dodatkowych zalet – wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL w organizmie, zmniejszając ryzyko miażdżycy i jej powikłań pod postacią udaru mózgu, a także obniża stan zapalny w organizmie.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeść szparagi? (WIDEO)"

Z kolei glutation obecny w szparagach wspiera pracę wątroby w usuwaniu z organizmu toksyn i czynników rakotwórczych. Regularne spożywanie tego wiosennego warzywa może chronić m.in. przed rakiem jelita grubego, płuc, krtani czy kości. To także zasługa naturalnych antyoksydantów, które skrywają szparagi.

Wiosną rusza sezon na szparagi
Wiosną rusza sezon na szparagi (Pixabay)

Choć w ponad 90 proc. składają się z wody, to naukowcy wyodrębnili w nich 100 związków aktywnych, m.in. oksylipiny, kwasy organiczne, saponiny, związki fenolowe, flawonoidy. Jeden z antyoksydantów, kwas ferulowy, hamuje rozwój wolnych rodników. Badania wskazują, że może chronić przed chorobami o podłożu zapalnym, cukrzycą, a nawet demencją.

Jednym z wyjątkowych związków jest także asparagina, substancja, która działa jak naturalny diuretyk, pozwalając pozbyć się z organizmu nadmiaru wody czy sodu i usprawniając pracę nerek. To działanie szczególnie powinny docenić osoby cierpiące na obrzęki, z nadciśnieniem czy chorobami serca. Działanie obniżające ciśnienie krwi gwarantuje także wysoka zawartość potasu oraz witaminy B6 w szparagach.

2. Białe, zielone czy fioletowe?

Zielone i białe szparagi to w rzeczywistości ten sam gatunek, różnica polega na tym, że pędy zielonych wyrastają ponad ziemię. Kontakt ze światłem słonecznym powoduje produkcję chlorofilu, który odpowiada za zielony kolor i jest cennym przeciwutleniaczem.

Z kolei białe szparagi rosną pod ziemią, bez kontaktu ze słońcem i mają więcej wartości odżywczych. Niestety część z nich tracimy wraz z obieraniem warzywa przed ugotowaniem. Warto również pamiętać, że sam proces obróbki cieplnej może wpłynąć na obniżenie wartości prozdrowotnych szparagów, dlatego wymagające zaledwie zblanszowania zielone szparagi mogą być lepszym wyborem.

Choć bardzo rzadko można je spotkać, to za prawdziwy rarytas uważa się szparagi fioletowe. Ich uprawa jest kłopotliwa, ponieważ należy je ściąć niedługo po tym, gdy wzejdą nad ziemię, a zanim zabarwią się na zielono. Ta odmiana zawiera nieco więcej węglowodanów od szparagów białych i zielonych, a także mniejszą ilość błonnika.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze