Jedz dwa razy w tygodniu. Cholesterol poleci w dół
Dobrze zbilansowana dieta może stać się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Oto cztery zmiany, które zdaniem dietetyczki warto wdrożyć do jadłospisu, by cholesterol przestał być dla nas zagrożeniem.
1. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych
Zdaniem dr Elizabeth Wall, dietetyczki z Nutrivitality, cholesterol można skutecznie obniżyć za pomocą diety. W tym celu dr Elizabeth zaleca przede wszystkim ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, które występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego (masło, ser) oraz w wysoko przetworzonych wypiekach, tłustych mięsach i niektórych olejach roślinnych (np. w oleju kokosowym).
Wskazane jest unikanie spożycia tłustych mięs i przetworzonych produktów oraz ograniczenie stosowania masła, smalcu, śmietany, twardego sera i słodkich przysmaków. Sugeruje się zastąpienie tradycyjnych tłuszczów olejem rzepakowym i oliwą z oliwek.
2. Zwiększ spożycie tłustych ryb
Badanie opublikowane w "Journal of Nutrition" wykazało, że regularne spożywanie dwóch porcji łososia tygodniowo może przyczynić się do obniżenia poziomu lipidów woskowatych w organizmie.
Zwiększone stężenie dwóch specyficznych związków występujących w łososiu oraz dwóch innych metabolitów jest skorelowane z obniżeniem poziomu całkowitego cholesterolu, redukcją poziomu LDL ("złego" cholesterolu) oraz zmniejszeniem innych lipidów we krwi.
3. Znajdź alternatywę dla rafinowanych węglowodanów
Rekomenduje się zamianę białych, rafinowanych węglowodanów (biały ryż, białe pieczywo i biały makaron) na ich pełnoziarniste odpowiedniki (np. brązowy ryż, chleb i makaron pełnoziarnisty).
Regularne włączanie produktów pełnoziarnistych do diety jest związane z obniżeniem ryzyka chorób serca. Produkty te zawierają więcej składników odżywczych i błonnika, co może przyczyniać się do poprawy zdrowia serca.
4. Celuj w błonnik
Roli spożywania żywności bogatej w błonnik w obniżaniu poziomu cholesterolu nie można przecenić. Spożywanie owoców, warzyw, orzechów, nasion i roślin strączkowych jest kluczowe dla utrzymania zdrowego poziomu cholesterolu, ponieważ błonnik pomaga redukować ilość "złego" cholesterolu (LDL) w krwiobiegu.
- Wprowadzenie zmian w diecie może wywołać efekt domina, prowadząc do obniżenia poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy czy chorób serca. Takie modyfikacje w jadłospisie są więc nie tylko krokiem w kierunku regulacji poziomu cholesterolu, ale także ogólnie poprawiają stan zdrowia - tłumaczy dr Wall.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl