Jedz nawet trzy razy w tygodniu. Chroni przed rakiem jelita grubego, wątroby, żołądka, płuc
Kiszonki, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich superfood, cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój smak i niską cenę, ale także ze względu na bogactwo składników odżywczych, które są niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Kapusta jest jednym z tych produktów, które mogą przyczynić się do obniżenia ryzyka rozwoju nowotworu nawet o 40 procent.
1. Dlaczego warto jeść kapustę?
Kapusta kiszona jest prawdziwym skarbnicą zdrowia, zawierającą wiele substancji, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim, jest to warzywo, które po procesie fermentacji mlekowej staje się źródłem witamin.
Znajdują się w nim dwa silne antyoksydanty - witamina E i C. Wystarczy zjeść 100 gramów kapusty kiszonej, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na te witaminy.
Ale to nie wszystko. Kapusta kiszona jest również bogatym źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, a także witaminy A oraz takich minerałów jak żelazo, wapń, magnez czy siarka. Dodatkowo zawiera błonnik, który wspiera mikrobiom jelitowy, chroni przed wysokim stężeniem cholesterolu, wahaniami glukozy we krwi, a także przewlekłymi zaparciami, które są jednym z czynników sprzyjających rozwojowi raka jelita grubego.
W kapuście kiszonej znajdują się również dwa wyjątkowe związki - indole i izotiocyjaniny, które neutralizują wolne rodniki i hamują wzrost komórek nowotworowych. Indole mają również działanie detoksykujące, a izotiocyjaniny działają przeciwzapalnie i neutralizują bakterie Helicobacter pylorum. Te związki mogą chronić przed rozwojem takich nowotworów jak rak piersi, płuc, przełyku, żołądka czy wątroby.
Badanie opublikowane w czasopiśmie "Immunity" dowodzi, że regularne spożywanie kapusty kiszonej może chronić przed rakiem jelita grubego. Według naukowców, wystarczy jeść ją od dwóch do trzech razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko nowotworu nawet o 40 procent. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że u zwierząt karmionych kapustą, komórki odpornościowe znajdujące się w jelitach generowały lepszą odpowiedź immunologiczną.
Jednak to nie jest jedyny dowód na przeciwzapalne działanie kiszonek. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Cell", naukowcy donoszą, że fermentowana żywność zwiększa różnorodność mikrobiomu jelitowego, co wpływa na eliminację stanów zapalnych w organizmie.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy może bezkarnie zajadać się kapustą kiszoną, ponieważ jest ona ciężkostrawna i zawiera dużą ilość sodu. Na szczęście, naukowcy zwracają uwagę, że podobny, protekcyjny wpływ na jelito grube ma spożywanie innych warzyw krzyżowych (kapustnych), takich jak brukselka, kalafior, brokuły.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl