Jest na diecie jaskiniowców. Jej córka nigdy nie jadła cukru
Mówi o sobie, że jest "uzależnioną od bekonu miłośniczką kawy i trenerką żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia". Za sprawą pewnej fotki kilka lat temu stała się niezwykle sławna, a wszystko dlatego, że wraz z córką unika glutenu, nabiału oraz cukru, a w kuchni inspiruje się dietami keto, low carb, paleo czy wegańską.
1. Dzięki tej diecie jej córka nie choruje?
Shan Cooper to australijska trenerka ds. żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest autorką e-booków, a jej fanpage na Instagramie, @myfoodreligion, śledzi niemal 72 tys. osób.
Jak mówi, jest fanką "niesfałszowanej żywności". "Biorę to, co lubię z różnych podejść i przepisów kulinarnych i dostosowuję do tego, co sprawia, że czuję się dobrze" - pisze na swojej stronie.
W rzeczywistości jej sposób odżywiania łączy w sobie zarówno dietę ketogeniczną, jak i paleolityczną. Jednak to, co najbardziej zaskakuje osoby, które poznają Cooper, jest konsekwentne stosowanie diety u córki Grace.
Dziewczynka podbiła internet w wieku zaledwie kilku miesięcy, a wszystko za sprawą zdjęcia, na którym zajada się brokułem. Shan w kolejnych latach stanowczo podkreślała, że jej córka nie zna smaku cukru i nigdy go nie pozna, i właśnie dzięki temu na przestrzeni sześciu lat swojego życia przeszła zaledwie jedną, poważniejszą infekcję.
Wśród obserwujących profil Cooper nie brakuje entuzjastów takiego modelu żywienia, którzy zgadzają się, że cukier ma szkodliwy wpływ na układ odpornościowy. Australijka stała się też inspiracją dla wielu mam deklarujących, że nigdy już nie poda dziecku słodyczy. Jednak trenerka ma zarówno tak wielu zwolenników, jak i przeciwników.
2. Odrzuca cukier, produkty przetworzone i gluten
Sposób żywienia Shan i jej córki budzi kontrowersje. Kobieta mierzy się z zarzutami, że krzywdzi swoje dziecko oraz z sugestiami, że prędzej czy później dziewczynka sięgnie po słodycze i prawdopodobnie nie poprzestanie na jednym cukierku.
Shan jest jednak konsekwentna – chce dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych oraz eliminować szkodliwe czynniki, jak cukier, konserwanty czy barwniki.
To jednak nie wszystko. W duchu diety paleo kobieta wyklucza z diety żywność wysokoprzetworzoną, a autorskie przepisy, które prezentuje na swojej stronie, najczęściej opatruje komentarzem "paleo", "low carb","keto" czy "vegan". Wśród nich znajdują się receptury na masło na bazie szpiku kostnego, wegańskie batoniki z masłem orzechowym, kulki sernikowe keto czy wegańskie i bezglutenowe naleśniki.
Diety keto, low carb, wegańska czy paleo z powodu restrykcji tj. eliminacja węglowodanów, zwiększona podaż białka lub tłuszczów czy wyrzucenie z diety wszystkich produktów odzwierzęcych, budzą kontrowersje. Dietetycy stanowczo podkreślają, że te modele żywienia zdecydowanie nie są przeznaczone dla każdego.
Eksperci jednomyślnie opowiadają się za ograniczeniem węglowodanów prostych czy żywności wysokoprzetworzonej, uprzedzają jednak, że ślepe podążanie za dietami wysokotłuszczowymi czy wysokobiałkowymi może być szkodliwe dla zdrowia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl