Trwa ładowanie...

Kaloryczność posiłków na świecie. Sprawdź, na którym miejscu znalazła się Polska

Smażone mięsa, tłuste ryby, słodka kutia, racuchy. Myślisz, że polskie święta Bożego Narodzenia to uczta obfitująca w największą liczbę kalorii w Europie? I tu się mylisz. Owszem, jemy kalorycznie, ale umiarkowanie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny
Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny [4 zdjęcia]

Białe ziarenka ryżu są prawdopodobnie najczęściej używanym produktem żywnościowym na świecie. Swą popularność...

zobacz galerię

W Japonii tradycyjna wigilijna kolacja składa się z wielu potraw, wśród których można znaleźć również jedzenie kupione w sieciówkach. W Australii spożywa się homary, krewetki i dania prosto z grilla. Wszędzie jednak świętujący spoglądają na dania świąteczne i liczą kalorie. Czy naprawdę jest się czego bać?

Dr Wayne Osborne sporządził listę 28 krajów, w których obchodzi się święta Bożego Narodzenia i porównał kaloryczność posiłków serwowanych na obiad w tych państwach.

– W Wielkiej Brytanii traktujemy ten posiłek niezwykle poważnie. Jego przygotowywanie zazwyczaj zaczyna się wcześnie rano w Boże Narodzenie, jednak zakupy odbywają nawet kilka tygodni wcześniej. Mimo że dobór składników to indywidualna sprawa, cechą wspólną posiłku jest jego wysoka kaloryczność – mówi Wayne Osborne.

Wielka Brytania znalazła się na drugim miejscu listy, jaką stworzył Osborne. Świąteczny obiad zawiera tam 3289 kalorii na osobę! W Stanach Zjednoczonych ma on tylko 2 kalorie więcej.

Istnieją jednak kraje, w których obiad świąteczny jest zdrowy i mało kaloryczny. Należy do nich na przykład, zamykająca zestawienie, Japonia. Świąteczny obiad Japończyków to tylko 1400 kalorii.

– Potrawy jedzone w tych krajach nie zawierają składników bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za kaloryczność i gwarantują wzrost poziomu cholesterolu – mówi Osborne. – Dlatego warto wśród nich poszukać alternatywy dla naszych dań.

Trzecie miejsce, po USA i Wielkiej Brytanii, zajmuje Francja. Tam obiad świąteczny to 3217 kalorii. Za nią jest Portugalia (3209 kalorii), a następnie Niemcy (3168 kalorii). Polska znajduje się w drugiej połowie listy – na 15. miejscu, z wynikiem 2558 kalorii.

Co zrobić, by zmniejszyć kaloryczność potraw? Jest kilka trików.

– Można zrezygnować z czerwonego mięsa na rzecz białego. Pomijanie mięs zapiekanych w sosach też będzie dobrym pomysłem. Można również najpierw nałożyć na talerz dużą ilość warzyw, a dopiero później mięso. W ten sposób dostarczymy organizmowi dużo błonnika, witamin i innych substancji pochodzących z warzyw, a mniej węglowodanów i białek.

Jednak najbardziej oczywistą sprawą wydaje się po prostu świadomość liczby kalorii. Żadne ich liczenie nie pomoże, gdy nie będziemy jeść zdrowo i delikatnie.

1. Lista pokazująca kaloryczność świątecznego obiadu:

USA – 3291 kalorii,

Wielka Brytania – 3289 kalorii,

Francja – 3217 kalorii,

Portugalia – 3209 kalorii,

Niemcy – 3168 kalorii,

Brazylia – 2930 kalorii,

Hiszpania – 2916 kalorii,

Belgia – 2781 kalorii,

Dania – 2766 kalorii,

Chorwacja – 2760 kalorii,

Holandia – 2760 kalorii,

Włochy – 2721 kalorii,

Rumunia – 2702 kalorii,

Australia – 2560 kalorii,

Polska – 2558 kalorii,

Serbia – 2541 kalorii,

Kanada – 2520 kalorii,

Węgry – 2447 kalorii,

Szwecja – 2447 kalorii,

Austria – 2418 kalorii,

Islandia – 2402 kalorii,

Ukraina – 2333 kalorii,

Norwegia – 2289 kalorii,

Finlandia – 2168 kalorii,

Malta – 2030 kalorii,

Czechy – 1940 kalorii,

Litwa – 1885 kalorii,

Japonia – 1400 kalorii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.