Kardiolożka poleca. Pij, a serce będzie bić jak dzwon
Latem nawodnienie jest kluczowe, ale niektóre napoje dodatkową mogą przysłużyć się naszemu sercu. Należy do nich wyjątkowy koktajl, który warto wykonać, póki trwa sezon na owoce.
1. Pij codziennie. Serce będzie wdzięczne
Dr Mariell Jessup, kardiolog i dyrektor medyczny American Heart Association (AHA), w rozmowie z wellandgood.com podkreśla, jak istotne dla zdrowia serca jest odpowiednie nawodnienie.
Woda jest podstawowym źródłem nawodnienia, ale nie jedynym. Kawa, jak wykazały badania, ma pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Dr Jessup zaznacza, że bezpieczna dawka kofeiny to 400 mg dziennie.
Miłośnicy zielonej herbaty również mają powody do zadowolenia. Jest to napój, który pobudza, ale jednocześnie jest zdrowy. Badania sugerują, że może on pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia.
Jeszcze zdrowszą alternatywą dla kawy i herbaty może być specjalny koktajl, który będzie korzystny dla serca. Kluczowym składnikiem takiego koktajlu są owoce jagodowe, takie jak maliny, jeżyny, jagody czy truskawki. Zawierają one silne polifenole, które chronią przed stresem oksydacyjnym, działają przeciwzapalnie i wspierają funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. Do tego źródło kwasów omega-3 pod postacią orzechów i białko, np. obecne w jogurcie naturalnym czy kefirze.
Dr Jessup wspomina również o tzw. złotym mleku. Dodatek kurkumy do porannych napojów, nie tylko mleka, może mieć szczególnie korzystny wpływ na serce. Kurkumina, zwłaszcza w połączeniu ze szczyptą pieprzu, hamuje stany zapalne organizmu i również obniża ryzyko chorób układu krążenia.
2. Daruj sobie zwłaszcza latem. Rujnują serce
Niestety są również i takie napoje, które wyjątkowo sercu szkodzą. Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy, cytowana przez Express.co.uk, zwraca uwagę, że mają jedną wspólną cechę - wysoką zawartość cukru.
- Energetyki, napoje owocowe, gazowane i mleka smakowe to napoje o wysokiej zawartości cukru. W jednym przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2016 r. stwierdzono, że spożycie napojów słodzonych o dużej zawartości cukru zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 procent i zawału serca o 22 procent – wyjaśnia dr Lee.
Dr Lee dodaje do listy szkodliwych napojów również alkohol. Nie tylko jest źródłem pustych kalorii i może zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości, ale też ma szczególnie szkodliwy wpływ na serce. Nawet dziesięć gramów etanolu spożywane regularnie może być niebezpieczne dla serca. Alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi i jest substancją toksyczną dla komórek mięśnia sercowego, co może prowadzić do uszkodzeń serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl