Trwa ładowanie...

''Zabójcza toksyna" popularna zwłaszcza latem. Kardiolog ostrzega

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
11.06.2022 19:44
Przedawkowanie napojów energetycznych może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca i uszkodzenia wątroby
Przedawkowanie napojów energetycznych może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca i uszkodzenia wątroby (Getty Images)

Medycy mówią, że to już prawdziwa plaga. Do szpitali trafia bardzo wielu pacjentów, którzy przedawkowali napoje energetyczne, najczęściej w połączeniu z alkoholem. - Substancja, która ma zwiększać naszą energię, stymulować do lepszej koncentracji, może stać się zabójczą toksyną - ostrzega kardiolog dr Beata Poprawa.

spis treści

1. Przedawkowanie energetyków

Polacy uwierzyli w to, że dodają skrzydeł i na potęgę sięgają po napoje energetyczne. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne nawet wśród dzieci, które mają po 10-13 lat. W szkołach mówi się już o modzie na tzw. monsterki.

- To jest trudny dla nas temat, ponieważ niestety coraz więcej osób korzysta z tego sposobu regeneracji - mówi dr Beata Poprawa, kardiolog, ordynator w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Lekarze ostrzegają przed przedawkowaniem "energetyków"
Lekarze ostrzegają przed przedawkowaniem "energetyków" (Getty Images)
Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie po wypiciu energetyka?"

- W okresie sesji egzaminacyjnych oraz po intensywnych weekendach obserwujemy zwiększoną liczbę osób wymagających naszej interwencji na SOR-ze. Dotyczy to osób przyznających się do nadużywania energetyków lub łączenia ich z alkoholem, co stało się modne na imprezach towarzyskich - przyznaje ordynatorka.

- Połączenie alkoholu z napojem energetycznym jest szczególnie niebezpieczne, bo efekt dużego wzrostu ciśnienia i tętna może być bardzo gwałtowny i nieprzewidywalny w skutkach. Powoduje zwiększenie częstości oddechów, pobudzenie, agresję, zaburza koordynację ruchów, obniża zdolności motoryczne i daje mylne poczucie trzeźwości. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty przytomności, zawału serca i udaru mózgu. I tak substancja, która ma zwiększać naszą energię, stymulować do lepszej koncentracji, może stać się zabójczą toksyną - ostrzega dr Poprawa.

2. Jak napoje energetyczne wpływają na organizm?

Napoje energetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają dodawać energii, niwelować zmęczenie i poprawić koncentrację. Efekt pobudzający jest uzyskiwany m.in. dzięki zawartej w nich kofeinie.

- Po wypiciu takiego napoju zazwyczaj czujemy pobudzenie. Dodatkowym środkiem pobudzającym w tych napojach może być glukoza, bowiem zawierają one zazwyczaj duże ilości cukru - wyjaśnia Joanna Nowacka, dietetyk kliniczny.

Specjalistka wyjaśnia, że napój energetyczny w puszce o zawartości 250 ml zawiera ok. 29 mg kofeiny. Większa puszka 500 ml to już 60 mg kofeiny. - Dla porównania jedno espresso to źródło 200 mg kofeiny. Dozwolona dawka dzienna kofeiny dla osoby dorosłej to 300 mg - tłumaczy Nowacka.

Dietetyk kliniczna przypomina, że działanie energetyków jest krótkotrwałe. - Warto pamiętać o tym, że lubiane uczucie pobudzenia po spożyciu ‘"energetyka" jest chwilowe, ponieważ prawdziwą energię organizm czerpie ze spalania białek, tłuszczów i węglowodanów spożywanych wraz z codzienną dietą - zaznacza Nowacka.

Lekarze zwracają uwagę, że ich spożywanie może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego, o czym zapominają m.in. kierowcy. - Nadużywanie tego typu napojów może doprowadzić również do pewnego stopnia uzależnienia i potrzeby systematycznego zwiększania dawek, co często powoduje pojawienie się napadów lęku, bezsenność, stałe rozdrażnienie. Napoje energetyzujące to też duże ilości cukru lub słodzików, co przy zwiększonym spożywaniu może prowadzić do otyłości i cukrzycy 2 - zaznacza dr Poprawa.

3. Problemy z sercem i uszkodzenia wątroby

Konsekwencje nadużywania napojów energetycznych to:

• rozdrażnienie spowodowane nadmiarem kofeiny i w konsekwencji trudności z koncentracją, • zwiększenie poziomu stresu, • bóle głowy, • kołatanie serca, • problemy ze snem.

Dr Poprawa przypomina, że napoje energetyczne przede wszystkim zwiększają ciśnienie. W związku z tym nie powinny ich używać osoby, które mają problemy kardiologiczne, ale lista przeciwwskazań jest znacznie dłuższa.

- Tych substancji stymulujących nie powinny spożywać dzieci i młodzież, osoby z nadciśnieniem tętniczym, ze schorzeniami wątroby, nerek oraz alergicy ze względu na liczne konserwanty oraz osoby z cukrzycą i insulinoopornością. Nadmierne spożycie napojów energetycznych powoduje niebezpieczne zwiększenie ciśnienia tętniczego, może wywołać zaburzenia rytmu serca i pobudzenie psychoruchowe - ostrzega lekarka.

Zobacz także: Uważaj na napoje energetyczne. Mogą być przyczyną udaru

Dr Poprawa przyznaje, że przedawkowanie energetyków często kończy się na SOR-ze, a latem to już prawdziwa plaga.

- Poza kofeiną w skład energetyków wchodzi dodatkowo tauryna i inne substancje chemiczne, sztuczne substancje słodzące, a taka mieszanka może prowadzić również do uszkodzenia wątroby oraz nieprzewidywalnych reakcji alergicznych - ostrzega lekarka

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze