Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Kasztany jadalne – właściwości, uprawa, zastosowanie, przepisy, opinie

Avatar placeholder
12.04.2021 10:25
Kasztany jadalne – właściwości, uprawa, zastosowanie, przepisy, opinie
Kasztany jadalne – właściwości, uprawa, zastosowanie, przepisy, opinie

Kasztan kojarzy nam się z twardymi, brązowymi orzechami umieszczonymi w zielonych, pokrytych kolcami skorupach. Tymczasem kasztany występują również w odmianie jadalnej, którą można wykorzystać w przemyśle spożywczym lub w medycynie. W poniższym artykule postaramy przyjrzeć się bliżej kasztanom jadalnym poznając ich pochodzenie, właściwości oraz zastosowanie.

spis treści

1. Właściwości kasztanów jadalnych

Kasztany jadalne to roślina występująca w formie drzewa o maksymalnej wysokości do 35 metrów. Jego pień pokrywa brunatna kora. Kasztany jadalne zostały rozpowszechnione przez Rzymian, którzy spowodowali że roślina występuje obecnie w basenie Morza Śródziemnego w Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Polsce kasztanowiec jest drzewem popularnym, występującym przeważnie w odmianie pospolitej.

Najbardziej rozpoznawalną częścią kasztana jest jego owoc zwany prawidłowo orzechem. Okrywa go zielona kopuła pokryta gęstymi, ostrymi kolcami. Orzech kasztana pokryty jest cienką, brązową, błyszczącą skórką. Kasztany jadalne dojrzewają późną jesienią, tj. na przełomie października i listopada.

Zobacz film: "Jadalne kasztany - właściwości"
Najlepsze i najgorsze orzechy dla zdrowia
Najlepsze i najgorsze orzechy dla zdrowia [6 zdjęć]

Włoskie, laskowe, ziemne, migdały, pistacje… Orzechy pełne są zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych

zobacz galerię

2. Uprawa kasztanów

Uprawa kasztanów jadalnych nie jest wymagająca. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych cechach rośliny. Wytwarza ona długi korzeń palowy i preferuje gleby gliniaste. Klimat środkowoeuropejski występujący w Polsce jest dla kasztanów jadalnych dość surowy. Kasztan jadalny przyjmuje wielopniowe krzaczaste formy. Im dalej na zachód tym częściej można spotkać drzewiaste okazy, które wydają owoce.

Kasztan jadalny dobrze radzi sobie z suszą oraz zanieczyszczeniami powietrza. Zimą warto szczególnie młode okazy okrywać przed mrozem, gdyż kasztan nie jest do końca mrozoodporny. Kasztan jadalny nie ma szczególnych wymagań, a jego uprawa nie jest zajmująca.

3. Zastosowanie kasztanów jadalnych

Zastosowanie kasztanów jadalnych jest naprawdę olbrzymie. Jet wykorzystywany między innymi w medycynie. Dzięki swoim właściwościom wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi zaburzenia trawienia, leczy krwiaki i odmrożenia. Ponadto działa przeciw obrzękom i żylakom a do tego zwalcza cellulit

Kasztany jadalne posiadają wiele wartościowych dla zdrowia substancji. Wykorzystuje się je do produkcji środków leczniczych i kosmetycznych. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody.

Kasztan jadalny wpływa pozytywnie na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co sprawia, że znajduje zastosowanie w leczeniu zakrzepowego zapalenia krwi, hemoroidów, zastojów żylnych oraz innych schorzeń wywołujących ból, skurcze mięśni czy mrowienie ciała.

6 mało znanych faktów o orzechach
6 mało znanych faktów o orzechach [9 zdjęć]

Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających produktów żywnościowych. Są pełne błonnika, składników

zobacz galerię

Wyciągi z kasztanowca poprawiają napięcie skóry, usuwają toksyny z tkanki podskórnej i zwężają pory, dzięki czemu pomagają zwalczyć cellulit.

Dodatkowo kasztany jadalne mogą posłużyć jako produkt do produkcji nalewek oraz preparatów ułatwiających trawienie. Dzięki spożywaniu zmielonych kasztanów można zmniejszyć ilość problemów trawiennych. Kasztan jadalny działa na przewód pokarmowy przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Usprawnia pracę jelit i niweluje problemy trawienne. Ponadto regenerująco działa na wątrobę i śledzionę.

Orzechy kasztana są naturalnymi odpromiennikami, a swoje właściwości neutralizacji szkodliwych substancji zachowują do miesiąca. Wiele osób trzyma je przy urządzeniach elektronicznych – telewizorach, komputerach, mikrofalówkach, a także telefonach komórkowych, ponieważ pochłaniają szkodliwe dla nas promieniowanie elektromagnetyczne.

4. Przepisy na jadalne kasztany

Najbardziej popularny przepis na kasztany jadalne to ich pieczona wersja. Najsłynniejsze pieczone kasztany jada się na Placu Pigalle w Paryżu. Oczywiście pieczone kasztany możemy zrobić także w domu. Kasztany jadalne myjemy i osuszamy. Następnie nacinamy skórkę z wypukłej strony, będzie nam się je lepiej obierać po upieczeniu. Kasztany układamy na blaszcze i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Pieczemy przez ok. 25 minut. Pieczone kasztany jadalne jemy ciepłe, ale nie gorące.

Kasztany jadalne możemy spożywać także w wersji prażonej. Na gorącą patelnie wrzucamy umyte, osuszone i ponacinane kasztany. Prażymy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Kasztany jadalne można także gotować.

Z kasztanów jadalnych przygotowuje się także mąkę kasztanową. Można z niej przygotować makarony, pieczywo, naleśniki czy ciasta. Mąka kasztanowa jest polecana osobom z celiakią ponieważ nie zawiera glutenu.

5. Opinie o kasztanach

W Polsce produkty z kasztanów nie są tak popularne jak w innych krajach. Nie stosuje się go również w kuchni. Dlatego opinie o kasztanach jadalnych są nieliczne i opisują doświadczenia osób, które się z nimi spotkały. Są to zazwyczaj opinie pozbawione krytyki i bardzo wyważone.

Znacznie częściej można przeczytać opinie dotyczące kosmetyków z kasztanów. Te są na ogół pozytywne, chociaż nie brakuje narzekań na cenę preparatów do produkcji których użyto kasztanów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze